"Долината на розите", която се простира на повече от 100 км край Балкана от векое е център на производството на розово масло и износа му в чужбине. Сред сегашните клиенти на българската есенция са производители на парфюми и аромати като "Шанел" (Франция) и "Интернешънъл флейвърс". Миналата година България изнесе 1200 кг розово масло, близо 60% от което замина за страните от Европейския съюз, а останалите 35% - за САЩ. А Никола Ненов, ръководител на лабораторията в София, обяснява, че тази година производството трябва да нарасне със 100 кг, тъй като за първи път ще се събира реколта от розовите храсти, посяти преди три години."
През 90-те години отглеждането на розите бе засегнато, тъй като селяните се насочиха към земеделие за задоволяване на собствените си нужди върху земята, върната им от посткомунистическите правителства. Земята, върху която се отглеждаше розовата култура намаля от 2500 хектара в началото на десетилетието до 1200 хектара през 1998 г., пише още "Файнаншъл таймс" и допълва, че българският дял на международния пазар на розово масло е спаднал от 50% на около 35%. Същевременно се е увеличило производството в Турция, която попълнила освободения пазарен дял (наред с Мароко, Индия и Иран) и е увеличила своя до 45%. Въпреки проблемите се стремихме пазарният ни дял да не пада под 35-40%, като поддържахме цените стабилни - макар според нас българското розово масло да е под цената си при това качество, казва пред вестника Юлия Огнянова, вицепрезидент на Българската асоциация на производителите на етерични масла.
"Възстановяването на тази индустрия се подсилва от малки фирми, основани от предприемачи от София и други градове, а през последните години, след приключването на реституцията на земите в района, са засадени около 200 нови хектара с розови насаждения. Още 60 хектара ще бъдат посяти тази година", пише финансовият всекидневник и цитира Димитър Стефанов, собственик на дистилационната компания за розово масло "Интермед", който видял перспективи, когато инсталациите били предложени за приватизация. "Имаше дефицит на суровина за дистилационните фабрики, тъй като държавата вече не плащаше за отглеждането на рози. И розовите храсти се изкореняваха с надежда да се получат субсидии за отглеждане на зърнени храни", обяснява той, като добавя, че работят със сравнително малко селяни, но избират такива, които имат репутацията на грижовни стопани.
"Файнаншъл таймс" цитира и Диньо Коларов, основател на "Перфект", фирмата производителка, наследила дистилационната от комунистическото време. Според него берачите и останалите заети в отглеждането на рози са предимно по-възрастни жители, така че стои въпросът уменията и знанията им да се съхранят. Вестникът обяснява още, че розовите храсти цъфтят 25 дни в годината - от средата на май до средата на юни, и се берат на ръка рано сутринта, когато ароматът им е най силен.
Целта на българските производители на розово масло е да си възвърнат по-високите с по 20-25% цени, които преди им плащаха чуждите купувачи, пише в заключение "ФТ". Миналата година цената е достигнала 3500-3600 долара за килограм, при 3400 долара през 2000 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!