За цар Борис Трети вестникът пише: "Бащата, който с помощта на десните партии управляваше еднолично след 1935 г., след известно колебание допусна да бъде въвлечен в Хитлеровия военен съюз, но остана непокорен и умря през 1943 г. при неизяснени обстоятелства." По-нататък се прави сравнение с периода на съветската хегемония в България: "От името на Интернационала, както и на традиционните българо-руски взаимоотношения Съветският съюз предаде властта в ръцете на комунистическия партиен ръководител Георги Димитров, който впрочем също беше непокорен - и почина в Съветския съюз през 1949 г. при не съвсем изяснени обстоятелства." По-нататък "Франкфуртер рундшау" отбелязва, че Симеон е бил принуден да живее в изгнание в чужбина, а в България почти никой не си спомнял за него.
До момента, когато звездата му не изгряла отново - поради това, че младата демокрация в България през 2001 г. е била доведена до безизходица поради борби за надмощие, растяща корупция и стопанска криза. Вестникът отбелязва, че Симеон и неговото национално движение са се явили на изборите без ясно очертана партийна програма. Все пак като алтернатива и това се оказа достатъчно и Симеон спечели точно 120 места в 240-местния парламент, констатира "Франкфуртер рундшау". Германският вестник информира за даденото от Симеон обещание да се справи с корупцията, бедността и безработицата в България в рамките на 800 дни, както и за това, че още след първите 100 дни от управлението му социологическите анкети са показали горчивото разочарование на българите.
"До момента Сакскобургготски успя да изпълни само едно обещание: да заведе България, там където й е мястото - в западната общност на ценности и икономически отношения. Влизането в ЕС ще продължи повече - защото икономическите данни са неблагоприятни. Към НАТО обаче пътят беше по-кратък. Затова Сакскобургготски е благодарен на САЩ: той подписва и писма срещу германо-френската ос на мира в Стара Европа", заключава статията на "Франкфуртер рундшау", посветена на българския премиер.
"Франкфуртер алгемайне цайтунг" (ФАЦ) също се спира на Симеон Сакскобургготски, но по повод отношенията със САЩ. Балканският наблюдател на вестника Райнхард Везер се опитва да намери обяснение за фрапантното сближение между София и Вашингтон, информира отново Българската редакция на "Дойче веле". Сега България е основен съюзник на САЩ в Съвета за сигурност, пише авторът, според когото тя е единствената страна членка на съвета, освен САЩ, Англия и Испания, обявила вече подкрепата си за новата иракска резолюция (sic!).
ФАЦ гадае какво може да е накарало иначе нерешителния Симеон да заеме така решително страна в конфликта между Америка и Европа. Вестникът пише, че както дясната, така и лявата опозиция в София смятали, че той просто се е поддал на натиска от Америка. Припомня се, че през последните месеци отношенията между двете страни не са били особено хармонични: разкритията за гешефтите на една българска оръжейна фирма с Ирак (sic!), изявленията на американски политици за корупцията в България, възходът на бивши комунистически кадри в тайните служби, евентуални затруднения при ратифицирането на членството на България в НАТО.
Към това, според ФАЦ, се добавят реалните или фиктивни връзки на българското правителство с Русия: за някои бизнесмени, близки до кабинета, се твърди, че били направили парите си благодарение на някогашното си сътрудничество на съветския КГБ. Само че обвързването на бившите агенти с човека от старата аристокрация се струва невероятно на мнозина в България, заключава ФАЦ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!