В края на септември м.г. президентът Жак Ширак изрази задоволство от успеха на 11-ата среща на върха на франкофонията, която се проведе в Букурещ. Въпреки това обаче френският език продължава да губи позиции дори във франкофонските и традиционно франкофилските страни.
Трудно е да си представим, че той е застрашен дори на собствен терен, но именно такъв е случаят с Швейцария. Все повече училища в германската част на страната избират да преподават английския като първи чужд език, а не френския.
По време на срещата си във Виена през ноември преподавателите по френски от цяла Европа алармираха за отстъплението от многоезичието в учебните програми.
В Австрия например френският вече не се предлага като първи език и се ограничава единствено в университетите, превръщайки се в елитарен.
70% от австрийските деца в началното училище изучават чужд език, но едва 1% от тях избират френския, а мнозинството - английски.
И все пак френският остава на второ място сред изучаваните чужди езици в Австрия. 9% от австрийците говорят малко френски, а Франция е втората страна, която студентите избират по програмата Еразмус.
В навечерието на деня на франкофонията - 21 март, стана ясно, че
говорещите френски по света се увеличават
Международната организация на франкофонията публикува доклад, според който езикът на Молиер увеличава последователите си.
За първи броят на говорещите френски език по света достигна прага от 200 млн. Предишният доклад за 2004-2005 г. посочи 175 млн, което говори за значително увеличение.
От една страна то се дължи на присъединяването на нови държави към Международната организация на франкофонията, а от друга - на взимането предвид на говорещите френски в африканските държави на юг от Сахара, чието населени силно нарасна, като например Чад.
Ако Африка отбелязва напредък в преподаването на френски език, не така стоят нещата в Европа, където английският се избира все по-често като първи език.
Въпреки това Международната организация на франкофонията изразява задоволство, че след годините на спад общият брой на хората, които решават да учат френски, нараства значително.
22-та милиона евро, инвестирани всяка година за популяризиране на френския език, явно дават носят вече плодове.
У нас френският традиционно се изучава в програмата на средните училища, независимо от доминиращия английски.
Френският се нарежда сред трите най-престижни езика
заедно с английски и немски, сочат резултатите от анкета сред студенти. Факт е, че в училище от 1 до 4 клас най-много се учи английски, но френският се среща като втори език.
Малко над 25% от учениците в началния курс на българските училища са учили френски, показва изследване по поръчка на Европейска комисия.
За по-старото поколение българи езикът на Волтер е по-скоро очарование и самочувствие. За тях и до днес френският е идентификация с културния образ на Франция и френската култура.
Отношението към езика у нас е израз на наследствена франкофилия. Ако в едно семейство майката и бащата говорят като чужд език френски, то децата също учат френски.
В България има 49 училища, в които интензивно се учи френски, 23 от тях са гимназии. За младите българи говоренето и писането на френски дава шанс за продължаване на висшето образование във Франция, Белгия или Швейцария.
Във Франция учат около 3000 български студенти. Политиката на франкофонията поощрява учениците с френски като всяка година френското посолство дава около 30 стипендии на български студенти, които искат да продължат следването си.
Френският като втори език дава добри стартови възможности за
професионална реализация и работа в европейските институции
С европейското членство на България френският език започна да намира своето ново място и образът на френския да се обновява.
На първо място сред мотивите за изучаване на френски е кариера в бизнеса в представените в България над 70 френски фирми или в държавната администрация, където се лансира убеждението - колкото повече езици, толкова по-добре.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!