Ч есто правещият гафове американски президент Джордж Буш бе в рядка форма днес, след като обърка Азиатско-Тихооеканското икономическо сътрудничество (АПЕК) с Организацията на държавите износителки на петрол (ОПЕК) и превърна австралийските войски в австрийски.
Езикът на Буш започна да му изневерява още в началото на речта му в навечерието на срещата на АПЕК в Сидни, съобщават информационните агенции.
"Г-н премиер, благодаря ви за представянето", обърна се Буш към премиера на Австралия Джон Хауърд. И продължи: "Благодаря ви, че сте такъв достоен домакин на срещата на ОПЕК".
След като присъстващите няколкостотин души избухнаха в смях, Буш се поправи и се пошегува: "Той ме покани на срещата на ОПЕК следващата година".
Само че, Австралия никога не е била членка на Организацията на държавите износителки на петрол.
По-късно Буш разказа как Хауърд е посетил "австрийските войски" миналата година в Ирак.
А след като завърши речта си, президентът тръгна да излиза от сцената в грешна посока и, леко смутен, трябваше да бъде пренасочен от Хауърд към правилното място за слизане.
Буш не за първи път прави гафове и често е обект на вицове във връзка с навика му да осакатява английския език.
Един от знаменитите си гафове той направи през май, когато на церемонията при посрещането на британската кралица Елизабет II, я прати в 18-и век.
Друг смешен инцидент стана на срещата на Г8 в Санкт Петербург, когато без да се интересува, че е пред камери, Буш поздрави британския премиер Тони Блеър с думите: "Йоу Блеър".
В своята, иначе сериозна, реч, президентът Джордж Буш призова страните от Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество да постигнат глобална сделка за търговията и климатичните промени.
Буш се опита да отстои влиянието си в тази част на света, за която критиците му го обвиняват в пренебрегване заради прекомерната му заетост с войната в Ирак.
Президентът заяви, че е готов да покаже гъвкавост за да бъде даден силен старт на световните търговски преговори в Доха, които той определи като рядка възможност. Буш поиска организацията да работи за консенсус в борбата с глобалното затопляне, която бе поставена начело в дневния ред от домакина на срещата, австралийския премиер Джон Хауърд.
Американският президент призова за демократични реформи и настоя Китай, който е домакин на летните олимпийски игри догодина, да "използва този момент, за да демонстрира ангажираност към по-голяма прозрачност и толерантност".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!