В ече няколко дни големите централни банки се борят за запазване на ликвидността на световните финансови пазари, като предоставят краткосрочни кредити при преференциални лихви.
В понеделник намесата на регулаторите беше по-ограничена и според Фед, Европейската централна банка и други пазарите ще устоят на намесата.
Вече се появиха прогнози за бъдещето на пазарите, като най-вече се търси новият източник на оптимизъм и връщане на позициите на световните борси.
В понеделник експерти определиха загубите на финансовите компании от инвестиции в ипотечни облигации на 200 до 300 млрд. долара.
В същото време световните пазари загубиха около 2,8 трилиона долара от стойността си. Ограниченият ефект на рисковите инвестиции върху отделните компании доведе до прогнози за справяне с кризата в следващите шест месеца.
Въпреки мненията за ограничен ефект върху икономиката се появиха очаквания за забавяне на ръста. Главна причина за това ще е продължаващото ограничение на кредитирането в световен план.
Едно от последствията от кризата в края на миналата седмица може да се окаже положително.
Корекцията на цените на акциите може да позволи няколко изгодни придобивания, коментират експерти.
Въпреки негативните прогнози компаниите разполагат със значителни резерви, натрупани през четиригодишния бичи пазар. Експерти оценяват тези кешови резерви на 600 млрд. долара.
Трудните за пазара периоди не позволяват на компаниите да увеличават печалбите от операциите си и това ги принуждава да се замислят за придобивания.
Компаниите за дялово изкупуване обаче могат да напуснат пазара на големите сливания и да оставят сделките на стратегическите купувачи.
За инвестиционните фондове ще е по-трудно да намерят финансиране за изкупуванията със заемен капитал.
Досега няколко големи сделки се изплъзнаха от ръцете на стратегическите купувачи най-вече поради финансовата сила на фондовете.
Решителността на компаниите да предприемат експанзия чрез сливане обаче все още ще зависи от икономическия ръст независимо колко евтини и изгодни изглеждат акциите на дружествата.
Според най-оптимистичните прогнози на Уолстрийт големите инвеститори трябва да се завърнат през септември с новите си амбициозни бизнес планове.
Има опасност обаче пазарът за дългови книжа да остане стагниран. Тогава банките няма да имат избор и ще трябва да предлагат ценните книжа при по-високи цени.
Само от тази промяна могат да се очакват загуби от около 6 млрд. долара, коментират от Дойче банк.
Най-голямото опасение на пазара остава разпространяването на заразата на рисковите облигации и при дълговите книжа с нормален рейтинг.
Кризата от последните дни все още не е предизвикала масово свиване на възможностите за кредитиране. Ако това се случи, то наистина би могло да засегне негативно икономиката. Има известни индикации за началото на подобен сценарий.
През юли издаването на корпоративни облигации с инвестиционен рейтинг падна със 72 процента спрямо юни и с 32 на сто спрямо юли миналата година.
Основата на проблема - американските ипотечни кредити - също имат потенциала да създадат по-голяма нестабилност.
До края на годината голям брой от ипотечните кредити с промоционални лихви ще преминат към по-висок процент и някои от новите месечни вноски могат да се окажат непосилни за потребителите.
В очакване на тези негативни събития инвеститорите все по-трудно определят кой точно е поел риска от облигациите, свързани с ипотечните кредити за американски клиенти с нисък или несъществуващ рейтинг.
През последните години търсенето за дългови книжа създаде техниката за препродажба на ипотечните кредити и пакетирането им във все по-сложни финансови инструменти. Разпределянето на риска обаче не го елиминира.
Все по-неясно става доколко отделните компании са поели проблемните облигации. Поради това инвеститорите предпочитат да се презастраховат чрез масово разпродаване на активите и показват недоверие към все повече акции.
Според оценките общата цена на ипотечните облигации е около 2.5 трилиона долара. Сумата представлява едва около 2 на сто от оценката на всички ценни книжа (около 175 трилиона долара).
На пръв поглед тежестта не е достатъчно голяма, за да засегне световната финансова система, но страховете продължават, а разпродажбите засягат и сигурни активи, като дори се разпростират на стоковите борси.
Един от индикаторите за развитието на пазара ще е позицията на японската йена спрямо долара, коментират експертите. Ако азиатската валута започне да се покачва, това означава, че инвеститорите губят вкуса към риска.
В последните години става все по-обичайно да се вземат кредити в йени при ниските японски лихви, а след това йените се продават за сметка на активи в страни с по-висока доходност.
Отказването от тази техника, позната като carry търговия, ще означава намерение за оттегляне от пазарите.
Само дни след неочаквания спад на фондовите борси и безпрецедентните инжекции на ликвидност дори финансовите лидери се затрудняват да дадат прогноза за бъдещето.
От "Голдман Сакс" допускат две възможности. Световните финансови пазари имат шанса да направят бърза преоценка и да се стабилизират преди края на ваканцията. Другият вариант е паниката и неизвестността да се задържат месеци наред и да бъде засегната световната икономика.
Най-големият проблем за експертите е, че събитията от последните дни се дължат до голяма степен на психологически фактори, като реалните загуби от няколко милиарда за бизнеса доведоха до изтриване на трилиони от пазарната стойност на акциите.
"Не можем да подценим силата на променливото настроение", каза Роб Паломби от "Стандард енд Пуърс".
(По материали от чуждия печат)
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!