Д епутат от Коалиция за България бе избран от парламента за председател на комисията за разсекретяване на досиетата.
Деветимата членове на комисията бяха гласувани поименно в Народното събрание.
Евтим Костадинов (47 г.) е юрист- завършил е Висшата школа на МВР през 1986 г. и право във Варненския свободен университет "Черноризец Храбър" през 2004 г. Работи в системата на МВР от 1980 г. От 1995 до 1997 г. е директор на РДВР-Добрич. От 1997 г. до избирането му за депутат е главен мениджър на "Албена Стил" АД гр. Добрич.
От 2004 г. е член на Висшия съвет на БСП. Бил е заместник-председател на общинския съвет на БСП в Добрич. Като депутат е и член на парламентарната Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред и на Комисията за борба с корупцията. Женене, има две деца.
За зам.-председател бе избран Орхан Исмаилов (27 г.), кандидатура на ДПС. Досега той бе заместник-председател на Държавната комисия по сигурността на информацията (ДКСИ).
През 2002 г. завършва Националния вонен университет "Васил Левски", гр. Велико Търново, с военно-команден профил (мотострелкови войски) с военно звание лейтенант и гражданска специалност "машинен инженер". Магистър е по "Защита на националната сигурност" в Академията на МВР.
Секретар на комисията е Румен Борисов (48 г.), предложен от НДСВ. През 1982 г. завършва ВТУ "Кирил и Методий" - Велико Търново; магистър, специалност История. През 1998 г. завършва СУ "Климент Охридски", факултет "Журналистика и масова комуникация"; магистър, специалност "Връзки с обществеността".
Бил е парламентарен секретар в Министерството на отбраната, съветник на министъра на отбраната. Работил е като началник на звено "Връзки с обществеността" в Министерството на здравеопазването.
В комисията, която се създава по силата на новия закон за досиетата, са четирима представители, предложени от Коалиция за България, двама - от НДСВ, по един - от ДПС, БНС и ДСБ.
Останалите трима представители на левицата са Татяна Кирякова, Георги Георгиев и Апостол Димитров.
Татяна Кирякова (52 г.) е завършила история в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работила е като главен специалист в Института по история на БКП, главен експерт в Института по социология и история и Центъра за исторически и политологически изследвания, в отдел "Анализи" на Висшия съвет на БСП.
Била е главен редактор на сп. "Туризъм България", редактор на сп. "Банки, инвестиции, пари", отговорен редактор на сп. "Успех". От 2002 г. е ръководител на отдел "Общество" във в. "Дума".
Апостол Димитров (56 г.) по професия е инженер, специалност "инженер-корабоводител". От 4 декември 2005 г. е член на Висшия съвет на БСП. Член е на Комисията за разработване на нов устав на БСП и на Съвета по местно самоуправление и регионална политика.
От 11 юли 2005 г. е депутат в 40-ото Народно събрание от "Коалиция за България", член на парламентарната Комисия по транспорт и съобщения и на Комисията за борба с корупцията.
Георги Георгиев (53 г.), завършва право в Софийския университет "Св. Климент Охридски". От 1986 г. до 1988 г. е заместник-председател на Районен народен съвет "Христо Ботев" и председател на Съвета за управление на Студентски град.
Главен секретар на Министерството на науката и висшето образование (1990-1992). От 1993 г. до 2001 г. работи като адвокат. От 10 август 2001 г. до 9 януари 2003 г. е заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството.
На този пост отговаря за европейските инвестиционни проекти, хармонизиране на законодателството, държавното участие в дружествата и раздържавяването, концесиите и следприватизационния контрол.
Вторият представител на НДСВ в комисията е Тодор Трифонов (41 г.). Завършил е Право в Софийския университет "Климент Охридски". Работил е в Софийската адвокатска колегия - адвокат. Понастоящем съдружник и съуправител в Адвокатската кантора "Йосифова, Раденкова, Трифонов" - София. Бил е стажант-съдия в Софийски градски съд.
Специалист е по вещно, облигационно и търговско право, граждански процес. Автор е на публикации в сферата на сигурността.
Валери Кацунов (53 г.) бе предложен от ДСБ. Завършил е История в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
От 1991 г. е старши асистент в Историческия факултет на СУ "Св. Климент Охридски", а от 1997 г. - главен асистент в катедрата "Архивистика и помощни исторически дисциплини".
БНС предложи за член на комисията Екатерина Бончева. Завършила е психология и философия. Работила е в психолаборатория, във вестник "АБВ" и в. "Демокрация". От 1992 г. започва работа в радио "Свободна Европа", където води коментарно политическо предаване.
От 12 февруари 1997 г. до 21 май 1997 г. ръководи пресслужбата на служебното правителство с министър-председател Стефан Софиянски.
През 1999 г. завежда пресцентъра на СДС за втората кампания на кандидата за кмет на София Стефан Софиянски. От 20 април 2005 г. ръководи предизборния щаб на Български народен съюз за парламентарните избори на 25 юни 2005 година. Съавтор е на сборник от документални разкази за концлагерите в България "Българският ГУЛАГ. Свидетели" (1991).
Тя бе сред журналистите и представителите на медийните среди, подкрепили неуспялата акция "Чисти гласове" - гражданска акция на Българската медийна коалиция за отваряне на архивите на бившата Държавна сигурност, започнала на 30 май 2006 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!