Едно от условията на ЕС за започване на преговори за присъединяване е сътрудничество с трибунала в Хага за военните престъпления в бивша Югославия (UN.org/ICTY), с други думи - ген. Анте Готовина трябва да бъде предаден на съда.
Ако Дел Понте не промени мнението си, че Загреб не сътрудничи в достатъчна степен, хърватският вестник прогнозира нарастване на евроскептицизма и дори на еврофобията в страната, информира Българската редакция на Би Би Си.
В случай че страната бъде наказана и преговорите бъдат отложени до екстрадирането на Готовина, това според хърватския всекидневник ще бъде в интерес на Сърбия, която би искала да се присъедини към ЕС заедно с Хърватия.
Сърбия и Хърватия не могат да се присъединят сега към ЕС, пише и сръбският "Блиц", като се аргументира със станалото наскоро сбиване между фенове на хандбалните отбори на двете страни.
Този сблъсък ни напомни кои сме, откъде идваме и къде ни е мястото, посочва изданието.
Хърватия има сериозен проблем, отбелязва словенският вестник "Дело" също по повод усилията на Загреб за присъединяване към ЕС.
Съюзът не е клуб, в който може да се преговоря за основни стандарти, посочва изданието.
"Дело" описва положението като много сложно и посочва, че Хърватия не е успяла да очарова ЕС.
Обърканите сигнали, които дава Брюксел относно задълженията към трибунала в Хага, също не помагат допълва изданието. "Дело" отбелязва и голямата разлика между Готовина и бившия премиер на Косово Рамуш Харадинай.
За разлика от Готовина, Харадинай реши, че интересите на народа му са по-важни от неговите лични интереси, коментира вестникът.
Според изданието решението на Харадинай да отиде в Хага ще приближи Косово до независимост, докато играта на криеница на ген. Готовина ще отдалечи Хърватия от ЕС.
ЕС не е прав да заплашва с отлагане на преговорите, ако Хърватия не предаде заподозрения военнопрестъпник на трибунала в Хага, смята австрийският "Ди Пресе".
Вестникът напомня, че Турция получи дата за начало на преговори без никакви допълнителни условия, докато върху Хърватия се оказва натиск, независимо от напредъка на страната към демокрация.
Изданието все пак признава, че натискът е необходим за да накара Загреб да се постарае повече за откриване на Готовина.
Трябва обаче да се запитаме дали превръщането на цяла една страна в заложник няма да даде обратен ефект върху близките връзки с ЕС, допълва изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!