Н ационалното ръководство и неговия председател надцениха много електоралните възможности на ДСБ, заяви Иван Костов в доклада си пред четвъртото национално събрание, което го преизбра на поста.
Новият-стар лидер уточни, че иска мандат като председател между година и половина, максимум година и девет месеца. Това е няколко месеца преди следващите парламентарни избори и той поставя това условие, ако не се справи, на негово място да бъде избран друг.
ДСБ е партия от християндемократичен характер и затова трябва да избира лидерите си разумно, а не те да бъдат някакви тотеми, изтъкна Костов.
Той предложи ново ръководство на партията, в което единствена от предишното остава Екатерина Михайлова. Тя заяви, че политическата й биография е изцяло преплетена с личността на Иван Костов и затова е приела отново този ангажимент.
Сред неговите кандидатури бяха още депутатът Иван Иванов, двама от листата за евродепутати - Даниел Митов и Христо Даскалов, Валя Наумова, Димитър Бъчваров, проф. Калин Янакиев, Цветен Цветков, Даниела Желязкова, д-р Петър Москов и Любка Доинска.
Според отчета на Костов пред форума партията се натоварила с непосилната задача да преодолее кризата на българската десница, но не е отчела трезво собственото нежелание на десницата да преодолее своята криза.
Той съобщи, че на събранието делегатите представляват 193 общински и районни организации, а от 18 875 дейци 11 360 са членове и 7515 - регистрирани симпатизанти. Това било най-малкото число на членовете и обратно регистрирани най-много симпатизанти в тригодишната история на ДСБ (DSB.bg).
В момента партията преживява организационни трудности и мотивацията не е на ниво дори в ръководствата, констатираха още от "Демократи за силна България".
ДСБ отива в кризисно състояние на местния вот, отчете Костов в доклада си пред конференцията.
Заложихме много на членството си в Европейската народна партия, припомни той, но отбеляза, че от нея не е дошла никаква подкрепа за президентските избори и символична поддръжка при гласуването за евродепутати.
Европейското предателство се стовари като бумеранг върху нас
и саботира политиката ни, категоричен бе лидерът. Той подчерта, че кампаниите за националния и Европейския парламент са били изцяло партийни.
Според него кандидатите в мажоритарните избори за президент и столичен кмет са определяни по спорен начин, което е отблъснало избирателите.
Самокритиката на Костов засегна и "непоследователните" отношения с другите партии от десницата до центъра - от отрицание до коалиране.
Така загубихме стратегическото си предимство да бъдем различими от тях, призна той.
Бившият премиер отчете, че през изминалите две години в парламента депутатите от ДСБ, макар и само 16, са задали 672 питания и въпроси, както и на вота на недоверие към правителството.
Той определи връзката на партията с гражданското общество като "сложна" и заключи, че ДСБ не можа да запази и разшири позициите си в гражданското общество.
Мнението му е, че това се дължи на един недопустим признак на сектанство и липса на търпимост към различното мнение. Никой от нас няма никаква нужда от безогледна защита, моя милост също, категоричен бе той.
ДСБ е в опозиция на тройната коалиция, а ГЕРБ и "Атака" са фалшиви алтернативи на БСП, изтъкна още Костов и заяви, че на никаква цена няма да подкрепят настоящия кмет на София за негов следващ мандат.
Тройната коалиция е създала все по-бедни хора при една по-богата държава, добави лидерът, като изтъкна, че вътрешният брутен продукт за последните шест години е нараснал с 45%, а доходите са се покачили с 13%.
За съжаление нямахме сили да проведем добър дебат дори след оставката на сегашното ръководство, констатира в същото време той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!