В статия във френския "Монд" гръцкият премиер Костас Симитис казва, че подписването на Договора за разширяване с десет нови държави прави 16 април 2003 г. е "исторически ден за Европа". "Това е най-голямото разширяване в историята на ЕС, пише Симитис. Осъществява се мечтата на поколения за обединяването на Европа след падането на Берлинската стена".
Датският "Информатион" приветства разширяването и го определя като "едно от най-радостните събития в кървавата история на Стария континент". Вестникът обаче констатира, че "атмосферата далеч не е така ведра, както в края на датското председателство през декември". Според вестника иракската война и подтискащото разцепление в Европейския съюз хвърлят сянка върху церемонията по подписването.
Като изтъква унгарското "да" в референдума за европейско членство и малтийските избори, които потвърдиха подкрепата, изразена в референдума за членство, шведският "Свенска Дагбладет" отбелязва, че европейското разширяване върви по план. Вестникът прогнозира, че и другите шест централно и източноевропейски страни, в които предстои да има референдуми по въпроса, ще затвърдят тази тенденция. "Резултатът не е предрешен във всички страни, но тенденцията е държавите от бившия комунистически блок да разглеждат членството си в ЕС, НАТО а след време и в общата европейска валута като потвърждение на западната си принадлежност, която им бе отказана половин век", смята "Свенска Дагбладет". Вестникът тъжно заключава, че скоро само Швеция ще бъде извън НАТО и общата европейска валута.
Норвежкият "Афтенпостен" определя като позитивен знак оптимизма на европейския комисар по разширяването Гюнтер Ферхойген, че съюзът може да постигне ново споразумение за Европейска икономическа зона с Норвегия, Исландия и Лихтенщайн, след като полските възражения блокираха сключването на договор преди Великден.
Дебатът за Ирак продължава по страниците на германските издания. "Ди Велт" отбелязва, че е безсмислено да се спори дали войната е била легитимна след приключването й. Вестникът изразява и съжаление за това, че както стана в Афганистан, "основните играчи, от името, на които бяха извършвани престъпления, не са заловени" Вестникът смята за петно върху съюзническата победа това, че не са открити оръжия за масово поразяване, но не вижда смисъл в подновяването на разгорещените спорове за легитимността на тази война. Изданието призовава да се гледа в бъдещето и особено на възстановяването на Ирак, като не се отклонява вниманието към "по-маловажни" въпроси като ролята на Обединените нации.
Редакционна статия в германския "Зюддойче Цайтунг" не е съгласен с тази теза и посочва, че войната е в нарушение на международния закон и ще се създаде опасен прецедент, ако бъде обявена за законна със задна дата. "Зюддойче Цайтунг" се съгласява, че международният закон се нуждае от реформа, както са показали Косово, където НАТО се намеси, за да предотврати геноцид, и Афганистан, който е определен като "деликатно" продължение на правото за самозащита, подкрепено от ООН. В Ирак обаче съюзниците започнаха война без мандат на ООН и не действаха в самозащита, пише "Зюддойче Цайтунг". "Иракската война, заключава вестникът, е греховна от самото начало и остава такава и след победата".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!