Европейските вестници единодушно приветстват "ключовата роля", изиграна от Ангела Меркел в постигането на споразумение между 25-те за бюджета на ЕС за периода 2007-2013 г. В Париж "Фигаро" подчертава, че "Ангела Меркел, новодошлата в европейския политически клуб, не пропусна да излезе на сцената".
"Тя се показа като такава, без която Европа не би могла да избегне нова политическа криза", пише консервативният всекидневник, според който "приемайки увеличение с повече от 13 млрд. евро общата сума на бъдещия бюджет на ЕС, Меркел вдъхна малко кислород в дебатите, в които вече не можеше да се диша. И така направи нужното, за да позволи на Тони Блеър да спаси авторитета си".
Това мнение обаче далеч не се споделя от британската преса, която в голямото си мнозинство осъжда с много остри думи "капитулацията" на Тони Блеър пред Париж и президента Жак Ширак.
"Блеър, губещият, който струва 7 млрд. лири", гласи заглавието на най-четения на острова в. "Сън" в остра атака срещу отстъплението на "един слаб министър-председател" по отстъпката (рабат), постигната с голяма борба от Маргарет Тачър през 1984 г.
Същия тон откриваме и в "Мейл" и "Телеграф", а "Таймс" коментира, че между Гордън Браун и премиера Блеър може да избухне сериозен спор, след като стана ясно, че министърът на финансите на Великобритания не е бил информиран за предложението, направено в последната минута от премиера.
Смята се, че в министерството на финансите са "вбесени" заради предложението на Блеър, което предвижда Великобритания да внася 60% повече в общия бюджет на ЕС, а британските компенсации, които страната получава от същия бюджет заради слабия си селскостопански сектор да намалеят с 1 млрд. годишно за период от седем години.
Депутати от британския парламент смятат, че премиерът е поставил в сложно положение министъра на финансите, тъй като предложението му ще доведе до съкращаване на средствата, предвидени за образование и здравеопазване. През последните седмици Браун е защитавал твърдо тезата за неотстъпчивост на Великобритания относно средствата, които тя трябва да внася в бюджета на ЕС.
Смята се, че финансовият министър се е надявал на по-категорични уверения от Франция, че тя ще съкрати субсидиите, които предоставя ЕС на земеделските производители, преди Великобритания да се откаже от част от компенсациите си и да се съгласи да увеличи "европейските" си разходи.
В друг материал "Таймс" пише за призива на САЩ в новото иракско правителство, което трябва да се формира колкото е възможно по-скоро, да бъдат включени сунитски представители.
Ген. Джордж Кейси, командващ коалиционните сили в Ирак, заявява, че политиците "трябва да вземат "юздите" и да управляват", след като станат ясни резултатите от парламентарните избори. Според него изтеглянето на американските военни може да започне следващия месец.
"Гардиън" пък съобщава, че стотици хора са били измъчвани в британски таен затвор в Германия след края на Втората световна война. Зад решеткитее имало 372 мъже и 44 жени, които са били измъчвани, вкл. с глад и побой.
В началото повечето от затворниците са били членове на нацистката партия или на СС. Голям брой от тях са били индустриалци, износители на цигари, шефове на нефтени компании или големи земевладелци.
За някои - руснаци, чехи и унгарци - се е предполагало, че са съветски агенти. Повечето от задържаните там обаче са били обикновени германци.
Едва наскоро британското външно министерство е разсекретило документи с подробности около затвора в Бад Нендорф, близо до Хановер, който е бил управляван от британското разузнаване.