Мадридският "АБС" се спира на трагичния края на опита да бъдат разделени чрез операция в Сингапур сиамските близначки от Иран Ладан и Лалех Бижани. Медицината отново се изправи пред морален избор, отбелязва изданието. Изборът е между прилагането на последните технологични постижения в помощ на пациентите и правенето на научни изводи, независимо от техните желания, обяснява вестникът. Смъртта на иранските сиамски близначки е предупреждение, че трябва да се действа изключително предпазливо, което в този случай не се поставя на съмнение.
Излизащият в Барселона "Вангуардия" пише за обиколката на президента Буш в Африка, който започна във вторник. Независимо от обещанията за финансова помощ, за подкрепа за ликвидиране на СПИН и за евентуалното изпращане на сили за поддържане на мира в Либерия, по време на визитата си Буш трябва да отговори на призива на много от африканските лидери за задълбочаване на търговията и за отваряне на американските пазари за стоки от Черния континент, отбелязва вестникът.
Парижкият "Монд" чете между редовете на плакатите, които приветстват Буш при всяка спирка от африканската му обиколка. Ще има дискретни предложения, учтиви намеци, загатната критика, посочва изданието. Вестникът напомня за несполучливата намеса на САЩ в Сомалия, за единственото посещение в Африка на президента Клинтън и за липсата на американски инвестиции в район, където глобализацията не е помогнала.
Вестникът отбелязва упадъка или пълното отсъствие на действаща държава на континента. За разлика от Великобритания и Франция, правителството на Буш не е склонно да се намесва в Африка за прекратяването на вътрешни конфликти. Откритието, че терористични и криминални групировки се възползват от липсата на държавност промени американското отношение непосредствено след нападенията от септември 2001-ва, изтъква изданието.
След като италиански официален представител критикува германски евродепутат в центъра на скандала с Берлускони "Тагесцайтунг" са захваща със случая. Вестникът отбелязва, че Мартин Шулц, който бе сравнен от Берлускони с офицер от нацистки концлагер, бе атакуван след това и от Стефано Стефани - зам.-министър на промишлеността от крайнодясната Северна лига.
"Тагесшпигел" изразява задоволство, че германското правителство има възможност да упражнява "ефективен политически натиск". Берлускони иска да влезе в учебниците по история като домакин на среща на върха в Рим, на която ще се вземат решения за европейската конституция. Той сега е в пробен период, поне до пролетта на 2004-та, отбелязва вестникът.
Испанският "Периодико" изразява съжаление, след като ръководството на френската колоездачна обиколка "Тур дьо Франс" се отказа от споразумение с политическото крило на ЕТА за отразяване на състезанието на баски език. Ударите срещу тероризма не трябва да бъдат нанасяни за сметка на баския език, изтъква изданието. Вестникът напомня за закриването на баския всекидневник "Егункария" заради предполагаеми връзки с въоръжени сепаратисти и изказва предположение, че езикът, известен като еускера, се превръща в политически футбол. Както правителството на Хосе Мария Аснар, така и кръгове в ЕТА продължават да възпрепятстват използването на баския език в атмосфера на взаимно недоверие. Изходът от спора за използването на баския език по време на колоездачната обиколка на Франция е поредния неуспех, според вестника.
Германската преса се спира на ролята на антисемитизма в продължилият дълго време скандал, в който еврейският лидер Мишел Фридман се съгласи във вторник да заплати глоба за притежаване на наркотици. "Ди Велт" отбелязва, че след като се извини и подаде оставка, зам.-директорът на Германския съвет за евреите е направил нещо просто, но същевременно и трудно. Нека не се заблуждаваме - налице е достатъчно прикрито задоволство, в което прозират антисемитски настроения, отбелязва вестникът. Междувременно прекалената политическа коректност е накарала други германци да отправят неоправдани упреци срещу съдебната система, продължава вестникът.
Повечето издания обаче проследяват случая със "здраво любопитство и дори елемент на злорадство". "Зюддойче цайтунг" приветства Фридман, че не е отправил никакви обвинения за антисемитизъм по време на пресконференцията във вторник. Това не беше аутсайдер, който се защитава от предубежденията на обществото, подчертава вестникът. По мнението на изданието той е изглеждал просто като човек, който е нарушил собствените си принципи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!