В репортаж от Варшава парижкият "Монд" пише, че призивът на папата към неговите сънародници да гласуват с "Да" на референдума този уикенд за присъединяването към ЕС е "отслабил лагера на антиевропейците". Призивът на папата може да промени и мнението на онези, които не възнамеряват да гласуват, продължава "Монд". Вероятно те ще решат изхода от референдума, защото той ще бъде обявен за невалиден, ако участието е под 50 на сто.
Френското списание "Експрес" отбелязва, че полската католическа църква, подкрепена от Ватикана, може да наклони везните в полза на членството в ЕС. И все пак парадоксът е, че практикуващите католици са най-големите евроскептици и дори антиевропейци, защото "се страхуват, че членството в ЕС ще доведе до загуба на християнските ценности", допълва "Експрес".
Чехите ще проведат референдум седмица след поляците. Коментатор във вестник "Лидове новини" изразява съжаление за "лошата политическа обстановка", според него, в навечерието на референдума. Според автора на коментара разяснителната кампания на чешкото правителство се е провалила в такава степен, че управляващите дори заслужават да бъдат наказани с отрицателен вот. "Лидове новини" все пак изразява надежда, че това няма да се случи, защото политиците може да го заслужават, но не и Чешката република.
"Смъртта на един картоиграч" - така германският вестник "Ди Велт" е озаглавил статията си за смъртта на противоречивия бивш министър Йорген Мьолеман. Той загина при скок с парашут, но се предполага, че се е самоубил, като е откачил парашута си. "Въпреки че остават някои съмнения - пише вестникът, - самоубийственият скок вероятно е бил хладнокръвно пресметнато напускане на сцената на картоиграч, който след десетилетия на рисковани игри не е бил повече в състояние да повиши залога." Животът на Йорген Мьолеман беше така "зрелищен", както и смъртта му, пише "Ди Велт" и посочва, че бившият начален учител се е издигнал до поста на вицеканцлер, но напоследък е рискувал да отиде в затвора във връзка с подозрения за незаконно партийно финансиране, измами и злоупотреби.
Швейцарският "Льо Тан" нарича Мьолеман "Мефистофел на германската политика". "Той флиртуваше с антисемитизма и излъчваше десен популизъм по модела на Йорг Хайдер в Австрия", коментира "Льо Тан". Неговите възгледи обаче не са намерили благодатна почва и на изборите миналия септември електоратът го е наказал за отклоненията от курса, за което говорят слабите изборни резултати на неговата Партия на свободните демократи.
Берлинският "Тагесшпигел" смята, че вчерашното решение на Европейската централна банка да намали основния лихвен процент в еврозоната е лишило германските политици от едно от техните извинения. Те вече не могат да обвиняват политиката на банката за забавянето на икономиката. Вестникът призовава канцлера Герхард Шрьодер да убеди партията си, коалиционните си партньори и обществеността в необходимостта от реформите.
В Испания под заглавие "Лихвените проценти удариха дъното" вестник "А Бe Сe" пише, че тази безпрецедентна ситуация създава нова отправна точка за икономическа политика. "Механизмът на монетарните мерки беше използван докрай и вече няма повече място за маневри," пише "А Бe Сe".
"Ел Паис" от своя страна посочва, че намаляването на лихвата на 2% ще облекчи донякъде финансовото бреме на най-задлъжнелите, но това няма да е достатъчно за така желаната инжекция от икономически растеж.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!