В Германия днес е Петдесетница и вестниците не излизат, но в неделните си издания продължават да коментират неуспешните опити на властите да депортират в Турция радикалния ислямист Метин Каплан, самопровъзгласил се за халиф на Кьолн, който изчезна яко дим.
"Велт ам Зонтаг" посочва, че случаят е откроил недостатъци в съдебната система: след като апелативен съд обяви решението за депортация за законно, по-ниска инстанция постанови, че то не може да бъде изпълнено незабавно.
Вестникът коментира, че независимо от заповедите за арест полицията в Кьолн е изпуснала Каплан.
"В тази страна радикалните ислямисти трябва по-скоро да държат здраво книга със законите, отколкото бомба", отбелязва "Велт ам Зонтаг".
Според вестника случаят с Каплан е показал, че всички политически партии са пропуснали "важни детайли" в борбата срещу тероризма.
"Велт ам Зонтаг" признава, че следенето на граждани не трябва да нарушава човешките права, но подчертава, че бездействието би могло да бъде също толкова лошо.
"Не можем да си представим по-страшно нарушаване на човешките права от това да бъдеш взривен от терористи", заключава вестникът.
"Билд ам Зонтаг" също смята, че са необходими промени в германските закони.
"Не е редно държавата да не може да следи престъпник чужденец и да се освободи от него в разумен период от време", пише вестникът и се обявява за нов закон, който да улесни депортирането на престъпници, като помогне на спазващите закони имигранти да превърнат Германия в свой дом.
Във връзка с атаките в саудитския град Кобар френският вестник "Либерасион" изразява мнение, че Саудитска Арабия е прицел на атаки, защото в очите на ислямските екстремисти там се намират "оръжията за масово поразяване".
Тези оръжия според "Либерасион" са свещеният черен камък от Каба в Мека, притежаването на който гарантира контрол върху вярата на милиони мюсюлмани, и черното злато на огромните петролни залежи, чрез което "икономиките на западните неверници" могат да бъдат държани "за гърлото", пише вестникът.
"Либерасион" признава, че заплахата от фундаментализъм изисква неумолима борба, но смята, че е по-добре да бъде поощрено създаването на "политически демократични и религиозно толерантни" системи на управление в арабския свят.
"Нищо, което прави или казва Вашингтон, обаче не дава основания за такива крехки надежди", заключава френският вестник.
Испанският "Ел Паис" предупреждава, че ако "Саудитска Арабия бъде доведена до хаос и терористична принуда, тя ще държи свободния свят в подчинение".
От три години Международният валутен фонд (МВФ) предупреждава правителството в Прага, че трябва да реформира пенсионната и здравната система, да защити правата на кредиторите и да въведе повече гъвкавост на пазара на труда, пише чешкият вестник "Лидове новини".
Както посочва изданието, едва ли тази година ще бъде направено изключение. Според "Лидове новини" липсата на реформи в тази област се дължи на непопулярността на подобни мерки.
На чешките политици очевидно им липсва кураж да ги приложат и смятат, че тези проблеми ще се решат от само себе си като по чудо, смята вестникът и изразява мнение, че реформите ще се осъществят само като резултат от "сериозен шок, който би застрашил икономиката подобно на обезценяването на чешката крона през 1997 г.
Германският министър на околната среда Юрген Тритин казва пред "Франкфуртер алгемайне цайтунг", че високите цени на петрола имат и положителна страна:
"Има очевидна връзка между нарастващите цени и по-ниските емисии на вредни газове от пътното движение", казва Титин в интервю за вестника и допълва: "Това е положителен знак за опазването на климата."
"За да отговори на нуждите на световното търсене, особено в Китай, снабдяването не може непрестанно да расте, а това неизбежно се отразява на цените", казва още Тритин пред "Франкфуртер алгемайне цайтунг".
US президентът Буш се готви да посети Рим на 4 юни за празненствата по случай 60-годишнината от освобождаването на града от съюзническата армия през Втората световна война.
Италианският седмичник "Еспресо" се позавава на анонимни източници от службите за сигурност и пише, че това ще бъде "много рискова визита", като мерките за сигурност ще са на невиждано досега равнище с най-малко "8000 войници, полицаи и карабинери."
Очакват се протести срещу американската политика - шествия и митинги на различни площади в Рим и събиране на подписи с призив за изтегляне на италианските войски от Ирак, пише "Еспресо".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!