Френският "Монд" съобщава, че лидерите на Франция, Германия, Белгия и Люксембург са провели минисреща на високо равнище в Брюксел, на която са решили да оповестят поредица решения, без да изчакат за мнението на партньорите им от ЕС. Такова решение е създаването на колективно боеспособно ядро за планиране и извършване на военни операции в покрайнините на Брюксел преди лятото на 2004 г., допълва вестникът. Четиримата лидери внимателно се въздържат да нарекат това ядро "генерален щаб", за да не разсърдят Великобритания и САЩ, които са против всяко военно планиране извън НАТО, отбелязва "Монд". Има обаче голям риск, че това ядро ще бъде сметнато в Лондон и Вашингтон за "ембрион" на военен генерален щаб, изтъква вестникът.
В друга статия "Монд" пише, че британският премиер Тони Блеър е критикувал срещата още преди тя да се състои, особено позициите на президента Жак Ширак за Европа и отношенията със САЩ. За Блеър е ясно, че ЕС трябва да се съюзява с Америка, особено по време на големи международни кризи, посочва вестникът. Така че британската позиция, изразена от Блеър, е доста по-различна от амбициите на страни като Франция, които се стремят към засилване на Европа като противотежест на хегемонията на Вашингтон, заключава "Монд".
Според парижкия "Фигаро" четиримата лидери (макар да отричат каквото и да е намерение за съревнование с НАТО) на практика са положили основите на европейски отбранителен авангард, независим от САЩ. Вестникът нарича плана догодина да се създаде военно ядро за планиране близо до Брюксел "най-дръзката тяхна инициатива". В понеделник, припомня "Фигаро", Тони Блеър предупреди, че неговата страна и останалата част от ЕС ще откажат да приемат всичко, което може да подкопае основите на НАТО. Блеър е получил отговор от френския президент вчера, когато Жак Ширак е обявил, че независимо от това дали му харесва или не, многополюсният свят възниква съвсем естествено, смята вестникът.
Германският "Франкфуртер алгемайне цайтунг" говори за началото на "нова ера в отбранителната политика в Европа". Политическото послание от срещата на четиримата не дава възможност на останалите да избягнат въпроса какво наистина тази общност иска да бъде в света: васал или партньор, изтъква вестникът. "Франкфуртер алгемайне цайтунг" смята, че лидерите на Белгия, Франция, Германия и Люксембург са посочили алтернатива на описвания от Тони Блеър "еднополюсен свят", което според вестника е равнозначно на "американски свят". Вестникът признава обаче, че срещата в Брюксел ще бъде последвана от труден дебат и разочарования. Въпреки това "Франкфуртер алгемайне цайтунг" вярва, че четирите страни са отворили вратата за европейската сигурност и отбранителен съюз и с времето в крайна сметка всички ще започнат да преминават през тази врата.
"Къде е Саддам? Къде са прочутите оръжия за масово поразяване?". Така швейцарският "Тан" цитира руския президент, който задава тези въпроси на посетилия го в Кремъл британски премиер. Американски и руски наблюдатели смятат, че Тони Блеър е отишъл в Москва да предложи "опрощение" за руската "изневяра" в иракската криза в замяна на идеята за еднополюсен свят с една Европа, застанала под американското знаме, пише вестникът. Това обаче далеч не беше постигнато, след като Путин демонстрира твърда решимост да защити интересите на руските петролни компании, дори ако се създадат сериозни пречки за възстановяването на Ирак под американски контрол, смята вестникът. Москва няма да изпусне кокала, без да се бори, предупреждава "Тан".
В коментар в унгарския "Непсабадшаг", озаглавен "Надпревара за руски ласки", се казва, че посещението в Москва на Тони Блеър, който е европейски съюзник №1 на САЩ, е имало символична стойност, тъй като руската позиция по конфликта в Ирак получи значително по-друга оценка в Америка, отколкото в Германия и Франция. Понеже Русия не е съюзническа сила, на нея може да й бъде простено, докато Франция трябва да бъде наказана. Например на Русия може да бъде позволено парче от иракската торта, докато Франция не може да получи такова, заключава "Непсабадшаг".