Вестникът е убеден, че заради слабия растеж на икономиката и високата безработица, която наближава психологическата бариера от 10%, Франция не е в състояние да покрие двата основни критерия на валутния съюз - за бюджетен дефицит под 3% и максимална задлъжнялост на държавата от 60% от БВП.
Германските вестници нашироко обсъждат последните данни, които сочат подем на германската икономика. "Зюддойче Цайтунг" обаче предупреждава да не се бърза с прекомерния оптимизъм. Изданието отбелязва, че много хора не забелязват подобряване на живота им, а предвижданият икономически ръст от 1,5% през следващата година е относително малък в сравнение с този на американската икономика. Според "Зюддойче Цайтунг" той няма да е достатъчен за създаване на нови работни места. Изданието смята, че Германия ще може да постигне американския подем, само ако канцлерът Герхард Шрьодер проведе структурни реформи.
"Ди Велт" от друга страна е по-оптимистично настроен. Вестникът изтъква като положително действащи фактори стабилно растящото потребление, съживяването на американската икономика, ниските лихвени проценти и инфлация и обезценяването на еврото.
Другата основна тема за германската преса тази сутрин са военните ангажименти на Германия зад граница. "Тагесшпигел" отбелязва, че германската готовност да разположи части в афганистанския град Кундус, не отива достатъчно далеч. Вестникът смята, че правителството ще одобри тази мисия, защото не вижда заплаха за германските войници. "В такъв случай каква е целта на германското военно присъствие?, чуди се "Тагесшпигел". Мироопазващите контингенти са безсмислени когато няма опасност". "Тагесцайтунг" от друга страна се безпокои, че мисията може да прерасне в нещо по-голямо. "Всяко решение за военно присъствие води до следваща мисия, въпреки че политиците предпочитат да не мислят за следващите си стъпки", отбелязва вестникът. Най-обезпокояващото обстоятелство обаче според "Тагесцайтунг" е, че правителството няма стратегия за оттегляне от такива международни мисии.
Шведският референдум за еврото е след по-малко от три седмици, но референдумът във Великобритания, който правителството обеща, може да стане жертва на далечния конфликт в Ирак, смята излизащия в Париж англоезичен "Интернешънъл Хералд Трибюн". Според изданието насрочването на британския референдум за въвеждане на еврото е пленник на иракската война повече от година. Много наблюдатели смятат, че Блеър и по-скептично настроеният от него към еврото финансов министър Гордън Браун трябва да проведат месеци на мащабна кампания, за да убедят британците да подкрепят еврото, но те не искат тя да съвпадне с общите избори.
Унгарският "Непсабадшаг" напада правителството за неспособността му да се справи с проблемите на ромското малцинство. "15 месеца след смяната на властта за ромите остава единствено мълчанието, смята изданието. Въпреки това те се превърнаха в играч на политическия пазар, с който всички трябва да се съобразяват", пише "Непсабадшаг". Според унгарския всекидневник в това няма нищо ново, тъй като и предишните правителства предприемаха конкретни стъпки за подобряване на положението на ромите, само когато има тежки случаи на междуетнически конфликти. За "Непсабадшаг" въпросът ще бъде решен едва след приемането на Унгария за пълноправен член на ЕС през следващата година. Тогава правителството ще престане да представя нещата в розова светлина.
Коментар в чешкия "Хосподарске Новини" поставя под съмнение разумността на решението да бъде осъден писателят Давид Печа за това, че превъзнася комунистическата революция във вестникарските си статии. "Дали демократичната държава трябва да наказва индивидите за техните идеи вместо за престъпленията, извършени в резултата на тези идеи", се пита вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!