Според "Алгемайне цайтунг" вниманието е насочено към комисаря по икономическите и монетарни въпроси Педро Солбес, зам.-председателя на Европейската комисия Нийл Кинък и комисаря по бюджета Михаеле Шрайер. Австрийският "Щандарт" отбелязва, че Романо Проди трябва да разбере, че хората ще съдят за него по изпълнение на обещанията му за "истинска революция в методите на работа" и за "най-добрата администрация в света".
В коментар, написан преди обръщението на Проди в Европейския парламент, френският вестник "Монд" пише, че очаква той да "се опита" да "ограничи ефекта от скандал, надвиснал над няколко комисари от месеци". Изданието смята, че може да възникне политическа криза между комисията и парламента в момент, когато двете институции са в конфликт във връзка с проекта за европейска конституция. Според вестника предварителният доклад, публикуван в сряда, откроява ролята на комисаря Педро Солбес, който отговаря за "Евростат". Неговата честност не е поставена под въпрос, подчертава "Монд", но това не може да се каже за отношението му към проблема.
Във Швейцария "Льо тан" пише, че доказаните измами в "Евростат" са до 1999 г., но едва през пролетта на 2003 г. комисията е предприела някакви действия. Според вестника това забавяне, това "пасивно отношение", е накарало някои депутати да "поискат главата на комисаря от Испания Педро Солбес".
В статия във вестник "Монд", анализираща френската външна политика, се казва иронично, че нейното основно мото е: "Аз дразня, следователно съществувам". "Като че ли отново се връщаме към дните на триумфиращия голизъм," посочва авторът и отбелязва, че президентът Жак Ширак неотдавна е отрекъл, че винаги казва "бяло" на това, на което американците казват "черно". "Ние често дразним нашите партньори, се казва в статията, защото имаме склонност да налагаме вижданията си - или най-малкото да смятаме за истински европейски само онези възгледи, които отговарят на френските представи", пише "Монд".
В Чешката република правителството на Владимир Шпидла изглежда ще преодолее днешния вот на недоверие, внесен в парламента от опозиционната Гражданска демократическа партия. Необходими са 101 гласа за прокарване на вота, но Гражданската демократическа партия и комунистите могат да съберат само 99. Според коментар в "Млада фронта днес" няма шанс Шпидла да падне от власт, въпреки авторът на статията да смята, че това би било добре. Владимир Шпидла "трябва да си отиде, защото измами бедните, за да им вземе гласовете", и не предложи почти нищо на средната класа. От друга страна, посочва авторът, Шпидла е "по-честен, трудолюбив и свестен от своите предшественици", но тези качества не са достатъчни, ако не са придружени от оригинални идеи и "известно величие".
Друг чешки вестник, "Право", отбелязва, че противопоставянето срещу Шпидла е създало странни съюзници - между дясната Гражданска демократическа партия и крайно левите комунисти. Единствената разлика между тях, посочва вестникът, е, че докато лидерите на десницата настояват, че екипът на Шпидла е "най-слабо компетентният в Чешката република от нейното създаване преди 11 години", то комунистите се обръщат назад към миналото на Чехословакия и твърдят, че това е "най-лошото правителство за последните 50 години".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!