Германският "Берлинер цайтунг" защитава публикуването на снимките, на които според американците са синовете на Саддам, и отхвърля възраженията, че международните норми изискват дори мъртвите да бъдат почитани. Би било гротескно, ако трябва да се води дебат за човешкото достойнство, като се има предвид, че става дума за синовете на Саддам, смята вестникът. Според "Берлинер цайтунг" най-силният аргумент срещу обнародването на снимките е възможността те да са компютърни фалшификати, но това възражение отстъпва на историческата важност на събитието, коментира изданието. Истински или фалшификати, те са важни исторически документи, обяснява "Берлинер цайтунг". Ето защо и този вестник ги публикува.
Американците ясно си дават сметка, че иракчаните, в зависимост от убежденията си, ще си мислят различни неща за снимките, пише швейцарският "Тан". Някои ще се съмняват в автентичността им, защото нямат доверие на всичко, което правят или казват окупационните сили. Но според вестника посланието, което тези снимки носят, е, че американските сили няма да се изтеглят заради партизаните, с които се сражават вече три месеца. Вестникът обаче се пита дали на военните фотографи не се струва, че снимката на брадатия Кусай, напомняща за смъртта на Че Гевара, няма да се превърне в икона от подобен тип за арабските младежи.
Двете диктаторски кърмачета (както излизащия в Будапеща "Непсабадшаг" нарича Удай и Кусай), бяха добри ученици на баща си, като оставяха кръв и сълзи, където и да отидеха. Ето защо вестникът смята, че смъртта на двамата е добра новина - много по-добра от вестта за двамата американски войници, убити часове след операцията в Мосул.
Като издириха Удай и Кусай Хюсеин, американските сили провалиха стратегията на баща им за връщане на власт щом веднъж деморализираните американци (както Саддам предполага, че ще стане) бъдат принудени да си стегнат багажа и да се върнат у дома, пише журналистка от лондонския "Таймс". Авторката смята, че за иракчаните убийството на двамата братя e първи сигнал, че е възможен истински мир.
Под заглавие "Здравейте, съседи, благодаря ви" коментар в германския "Тагесшпигел" приветства вчерашния вот на френските депутати за прокарването на спорен закон за пенсионната реформа. Според вестника законът е бил приет без много шум и големи протести, въпреки че от май насам французите изглеждаха ангажирани в масов бунт срещу орязването на социалните грижи. Вестникът се пита дали германците трябва да съжаляват своите съседи сега, че техните протести са се оказали безплодни и изглежда са се отказали от борбата. Всъщност напротив, пише "Тагесшпигел" - трябва да им благодарят, защото европейците в цялата еврозона могат да видят в своите портфейли дали страните членки на ЕС напредват или забавят необходимите реформи, или не успяват да се справят с бюджетния дефицит. Вестникът заключава, че европейците никога не са били така зависими един от друг както в момента.
Два френски вестника пишат днес за споровете около мотивите на Великобритания да тръгне на война срещу Ирак.
Под заглавие "Смъртоносното лято на Тони Блеър" "Нувел обсерватьор" проследява как премиерът се оправя в сегашния спор. Преувеличавайки иракската заплаха, Блеър сам си сложи клопка и цената, която плаща - загубата на доверието на британското общество - е възможно най-голямата, пише вестникът. След тази криза "Нувел обсерватьор" е на мнение, че министърът на финансите Гордън Браун вече изглежда сериозен съперник на Тони Блеър. Едно е сигурно според вестника - конгресът на профсъюзите и конференцията на лейбъристите през есента ще бъдат кошмарни за Блеър.
"Експрес" от своя страна пише, че основният проблем на министър-председателя идва от т.нар. "спин доктори" - най-близкия кръг от специални съветници, създали комуникационна машина, паралелна на медиите, чиято цел е да дирижира общественото мнение, без аналог в друга европейска демокрация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!