Австрийският ДЕР ЩАНДАРТ нарича предложението "открита провокация за почти всички участници в дебатите по реформите". "Само миналата седмица в Атина - пише вестникът - групата на 18 малки държави, които или са членки на ЕС или ще се присъединят към него през 2004 г. дадоха да се разбере, че отхвърлят идеята за всевластен президент на евросъюза."
Германският ФРАНКФУРТЕР АЛГЕМАЙНЕ ЦАЙТУНГ дори не е сигурен дали предложението е уместно във време на разединение по иракския въпрос. "Всичко това изглежда като игра на стъклени топчета: интересно за тези, които играят, но твърде неподходящо за външния свят", коментира вестникът.
На първата страница на френския ФИГАРО доминира заглавието "Как Буш и неговите хора възнамеряват да накажат Франция". Вестникът взима заглавието от краткия отговор на държавния секретар на САЩ Колин Пауъл на въпроса на американски телевизионен журналист дали за Франция трябва да има "последствия" за противопоставянето си на Щатите по Ирак. Едносричният отговор беше "Да", отбелязва ФИГАРО. "Франция се опитва да отиграе" интервюто на Пауъл, пише вестникът и добавя, че "според сигурни източници във Вашингтон САЩ обмислят начини да намалят влиянието на Франция в НАТО и освен това може да изключат Париж от договорите за реконструкцията на Ирак".
В Испания обаче излизащият в Барселона ВАНГУАРДИЯ има своите съмнения. "Може ли някой сериозно да повярва - пита вестникът, - че наказването на Франция е в челото на списъка с приоритети на Америка?". Според изданието Вашингтон е засипан с проблеми като възстановяването на Ирак, "изявата на сила" от страна на шиитската общност в страната, Близкоизточният мирен процес и плановете на ОПЕК за намаляване на добива на петрол. "Това са основни въпроси, които изискват най-широко международно сътрудничество - изтъква вестникът, - включително сътрудничеството на Франция."
В Германия ЗЮДДОЙЧЕ ЦАЙТУНГ се връща на въпроса за ролята на ООН в Ирак. Вестникът прогнозира, че ООН няма да получи върховенство в Ирак и това според него е "главно грешка на американската администрация", чието мото изглежда е "Победителят взима всичко". Изданието нарича "вероломно" използването на въпроса за санкциите, за да се оказва натиск над Америка. "Сега когато режимът на БААС го няма, санкциите не са оправдани", коментира вестникът и добавя, че "Съветът за сигурност трябва да ги махне незабавно".
Испанският ПЕРИОДИКО е загрижен за това, което нарича "диалектика на предпочитаната от Вашингтон конфронтация", и се обявява ООН да има думата за Ирак. Американската позиция според вестника "не предвещава нищо добро за иракския народ, Близкия изток или международната общност". Изданието пише, че потвърждението на оръжейните инспектори на ООН, че в Ирак няма оръжия за масово поразяване, е "абсолютно необходимо" за вдигане на санкциите. И властта за вдигането им "пада безспорно върху Съвета за сигурност", добавя ПЕРИОДИКО.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!