Ако тези три държави бяха застанали наистина зад собствените си интереси, като бивши противници на войната в Ирак, те нямаше да могат да се надяват на нещо повече от козметични промени в проекторезолюцията, внесена от САЩ и Великобритания, посочва още вестникът и добавя: "Първостепенният интерес на Германия сега е да изглади пукнатината в отношенията си с Америка възможно по-бързо." Колкото до Франция и Русия, "и двете страни са инвестирали милиарди в Ирак и единственият им шанс да видят поне част от тези пари отново изисква да се равняват до Вашингтон", пише "Берлинер цайтунг".
Швейцарският "Трибюн дьо Женев" отбелязва, че обратният завой на "лагера на миротворците", съставен от Париж, Берлин и Москва, му е дал възможност да затвори страницата за войната и да се нагоди към новия ред на нещата. "Освен това - отбелязва изданието - разбирателството между Франция, Германия и Русия прикриваше позициите им, които са толкова различни, че нямаше шанс да издържат дълго на натиска от маневрирането на САЩ. За всяка една от страните страхът от изолация беше по-силен от желанието да отхвърлят имперската политика на американската администрация", продължава "Трибюн дьо Женев".
В Австрия "Ди пресе" без ентусиазъм разглежда прокламираното от френския външен министър "завръщане на ООН". "Всички правомощия за вземане на решения остават в ръцете на окупационните сили. Колкото до ООН, на нея ще й бъде разрешено да изпрати свой специален емисар в Багдад и да допринася с нищо не променящи съвети, допълва изданието. Според австрийския вестник "по-дълбоката причина за много емоционалния диспут между европейците и американците е в неудобството, което предизвиква американската доминация, демонстрирана така открито в Ирак".
"Наистина - пише "Ди пресе" - падането на Саддам Хюсеин и бързото приключване на войната промениха ситуацията и всички искат да видят бързото възстановяване на Ирак. Що се отнася обаче до използваните методи, до концепцията за превантивна война, както и до последиците от борбата срещу тероризма, Съветът за сигурност продължава да бъде по-разединен отвсякога", смята австрийският вестник.
Разположеният в северната част на Чешката република град Острава стана арена в четвъртък на най-големите протести от времето на "нежната революция" през 1989 г., признават и недружелюбно настроените вестници в страната. Хиляди заети в обществения сектор работници протестираха по улиците на Острава срещу растящата безработица и предложенията на правителството за намаляване на заплатите и пенсиите в обществения сектор.
"Острава, а не богатата Прага, е прозорецът към състоянието на чешката икономика - пише в коментар "Млада фронта днес". - Така необходимите реформи бяха спряни още преди години от уплашените правителства, както на десницата, така и на левицата. Сега берем плодовете на техния страх", отбелязва вестникът. Според "Млада фронта днес" общественото добруване не може да произтече от "по-високи обезщетения за безработица, непроменени пенсии и по-високи данъци за богатите", а по-скоро от напредъка на фирмите, които могат да осигурят работни места за хората.
Друг чешки вестник - "Хосподарске новини", отбелязва, че демонстрациите в четвъртък са признак, че търпението на хората вече се изчерпва и социалният мир не е задължително да продължи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!