Френският "Фигаро" води на първа страница с голямото заглавие "Пробуждането на шиитите", под което има снимка на огромна тълпа шиити с лозунги и знамена. Вестникът отбелязва, че значителен брой демонстранти са скандирали лозунги за установяване на ислямска република в Ирак.
Друг френски вестник - "Либерасион", отпечатва също такава снимка под подобно заглавие. В редакционен коментар вестникът изтъква, че шиитският проблем е ключът към материалното и институционно възстановяване на Ирак. Според "Либерасион" това е така, защото шиитите са не само най-многобройната, но и най-онеправданата част от иракското общество. Просто неизбежно е да се появи изкушението да бъде повторен примерът на по-големия съсед - Иран, и неговата ислямска революция. "Либерасион" смята, че верското многообразие в Ирак изисква някаква форма на светско управление. Това е истинското предизвикателство пред американците и е съмнително дали техният администратор Джей Гарнър ще се справи, пише "Либерасион".
Германският "Ди Велт" подчертава, че бъдещето на Ирак зависи не само от САЩ, но и от способността на общности, между които има дълбоки разногласия, да стигнат до национален консенсус. Военният губернатор на страната, какъвто е фактически Гарнър, и от дистанция Вашингтон и Лондон ще трябва, от една страна, да осигурят една здрава рамка, предотвратяваща боричкане на всеки срещу всеки, а от друга - да подготвят терена за един вътрешен баланс, който за доста време напред ще изисква външна помощ и гаранции, посочва "Ди Велт".
"Берлинер Цайтунг" пише, че за германското пацифистко двигжение тазгодишният Великден е бил толкова жалък, колкото и всеки друг през последните 20 години. Докато през февруари стотици хиляди хора демонстрираха против война в Ирак, сега в традиционните великденски походи за мир участваха само няколко хиляди. Очевидно, смята вестникът, повечето противници на войната в Ирак са на мнение, че традицията на великденските походи е останка от времето на Студената война и няма нищо общо с причините, които са ги накарали да излязат по улиците преди месец. "Берлинер Цайтунг" признава все пак, че след демонстрациите против войната в Ирак другите са били повърхностни, и заключава, че е трудно да се демонстрира в подкрепа на нещо толкова сложно като проблема за мира в Ирак.
Друг германски вестник - "Тагесцайтунг", пише, че участието във великденските походи е било "разочароващо ниско", и добавя, че изглежда енергията, тласкала хората по улиците преди и по време на иракската война, се е изчерпала.
"Франкфуртер Рундшау" обаче намира искрица надежда във факта, че част от младите хора, демонстрирали през март, изглежда са участвали и във великденските походи. Доста голям дял от тях ще продължат да работят в групите за мир, въпреки че в бъдеще властниците може би няма да ги улесняват да казват своето "не", както направи Джордж Буш с очевидно сбърканата си иракска политика, смята "Франкфуртер Рундшау".
Френският "Монд" остро критикува поведението на китайското ръководство във връзка с епидемията от ТОРС - атипичната пневмония. Китайското правителство се подигра с целия свят, като шест месеца се бавеше да вземе необходимите мерки, пише "Монд". Водени от гордостта си, китайските власти представиха оставките на здравния министър и кмета на Пекин като "големи отстъпки пред международната загриженост", вместо още от началото да сътрудничат в пълна степен с международните здравни организации и да предотвратят разпространението на епидемията. Такова поведение очевидно не е подходящо за страна, която твърди, че е един от стълбовете на новото столетие и незаменим партньор на САЩ, и която е избрана за домакин на олимпийските игри през 2008 г., посочва "Монд".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!