Неделното издание на испанския "Ел Паис" не пести критиките си за първоначалната китайска реакция. "Ако не беше неприемливото отношение на китайското правителство, епидемията никога не би достигнала сегашните зрелищни пропорции", пише изданието. "Ел Паис" припомня, че Пекин не само е отричал връзката с първите случаи на заболяването през ноември, но се е противопоставял на посещения от експерти на СЗО в страната. Според вестника подобна тайнственост е причината милион и половина китайци да са носители на вируса на СПИН.
Неделното издание на друг испански вестник "Ел Мундо" се спира на американската политика в Ирак и предупреждава, че тя се сблъсква с нарастващ брой препятствия и протести. Изданието припомня петъчните демонстрации в Багдад срещу окупацията, съботния призив от съседите на Ирак Вашингтон да напусне страната и критиките за отдаването на поръчките за възстановяване на американски фирми. "Ако САЩ искат да убедят когото и да било, че целта на войната не е бил контролът над иракския петрол, те трябва да променят отношението си бързо, защото рискуват да се сблъскат с много по-силна критика, отколкото по време на военния конфликт", пише изданието.
Неделното издание на германския "Франкфуртер алгемайне цайтунг" е по-оптимистично настроено спрямо онова, което нарича "Иракския експеримент". Вестникът критикува канцлера Шрьодер за антивоенната му позиция, която според него е "дълбоко консервативна черта". "Независимо как се оценява войната в Ирак от гледна точка на международното право, тя може неочаквано да е открила възможност за промяна в Близкия изток", пише "Франкфуртер алгемайне цайтунг". Според изданието германската външна политика твърдоглаво е разчитала само на дипломацията и единственото, което е направила е да се обърне към собственото минало на страната.
Унгарският "Модяр Хирлап" се занимава с въпросите на разширяването и пише, че слабото участие в референдума за пълноправното членство в ЕС по-рано този месец показва, че страната не е напълно готова за присъединяването. Според вестника и правителствените, и опозиционните партии подхождат към членството с неохота, а не със страстта на любов от пръв поглед. "Булката, която не е в първа младост, но още изглежда запазена, взема попрестарял, но богат жених", пише изданието и допълва, че това е брак насила. Вестникът прогнозира, че проблемите на присъединяването няма да са свързани с икономиката или политиката, а с манталитета на избирателите.
Според неделния "Велт ам Зонтаг" в Германия, Европейският съюз се е насочил към несигурно бъдеще. За вестника дискусиите по Пакта за стабилност, който регулира еврозоната, и по европейската конституция показват, че националните интереси още са живи. "Ясно е, че с приемането на голям брой членки идеята разширяването и задълбочаването на ЕС да вървят ръка за ръка е илюзия", пише "Велт ам Зонтаг". Вестникът допълва, че изобщо не е ясно как, по неговите думи, "гигантската структура" на разширения ЕС ще израства заедно политически. В заключение изданието твърди, че би било добре, ако стара и нова Европа постоянно функционират като стабилна свободна търговска зона.
Френската преса припомня, че точно преди година левицата претърпя сериозен шок в президентските избори, когато националистът Льо Пен измести кандидата на социалистите Лионел Жоспен и отиде на втори тур срещу Жак Ширак. "Монд" отбелязва, че левицата още се опитва да се съвземе от тази травма. Според вестника, докато социалистите подготвят партийния си конгрес през май в "атмосфера на конфронтация", комунисти и зелени продължават да се опитват да изградят предизборен съюз. "Левите партии не успяха да се възползват от обществената мобилизация срещу Националния фронт между двата тура на президентските избори", пише "Монд".
Според "Либерасион" събитията отпреди година показват, че сегашният министър на вътрешните работи Никола Саркози е прав да се спре в речта си пред сдружение на ислямските организации на въпроса със забрадките на жените. Саркози беше освиркан, когато припомни, че те са забранени на паспортните снимки. "Либерасион" го хвали за онова, което нарича "безупречен републикански подход", но добавя, че той трябва да отиде по-далеч и да прокара законодателството, което да забрани забрадките и в училищата. Вестникът смята, че онова, което според него е "религиозни и общностни норми", не трябва да преобладава над принципа на равнопоставеност във функционирането на обществените услуги.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!