Германският "Берлинер Цайтунг" пише, че този атентат засенчва всичко, случило се досега в следвоенен Ирак. Смяташе се, че американците и британците са главните мишени, а ето че сега е ударена организацията, на която много страни и най-вече самите иракчани възлагаха надеждите си. Но нападателите не искат нещата в Ирак да се подобрят, те искат хаос на всяка цена, независимо колко живота на чужденци и иракчани включва тя, обяснява "Берлинер Цайтунг".
Австрийският "Ди Пресе" пише, че сега сме свидетели на огледален образ на американската тактика "Шок и ужас". Стратегията на иракската съпротива е ясна - удари срещу източниците на приходи или инфраструктурата, за да бъде животът на иракчаните по-тежък и да се подклажда омраза срещу окупаторите. Колкото до удара срещу ООН, той трябва да разубеди други страни да не се притичват на помощ на американците във възстановяването на Ирак. И без това не са много онези, които са готови да рискуват заради една американска кауза, допълва "Ди Пресе".
Според швейцарския вестник "Тан" "касапницата в Багдад е възможно най-категоричното потвърждение за провала на умиротворителния процес, който Вашингтон започна след една война със съмнителни мотиви. Чечня е пример колко безплодни са усилията да се въдвори сигурност там, където пътят към политическо решение е блокиран. За да се постигне такова решение в Ирак, ООН е жизненонеобходима. Но дали вчерашният атентат ще доведе до завръщане на ООН в мирния процес не е ясно", коментира "Тан".
Друг швейцарски вестник - "Трибюн дьо Женев", смята, че зад този атентат има нещо по-твърдо, по-непреклонно и по-антизападно от обикновена "остатъчна съпротива" на поддръжници на сваления режим. Защото да нападаш ООН означава да зачертаваш всяка надежда за мирно решение на всички конфликти в Близкия изток, смята изданието.
Френският "Либерасион" пише: "С всеки изминал ден край бреговете на река Тигър все по-ясно се очертава едно кърваво тресавище, подобно на виетнамското." Според вестника има голям риск растящата цена на окупацията от вътрешнополитическа гледна точка да накара Джордж Буш да свири отбой. Ако обаче Ирак бъде изоставен на гражданската война, диктатурата или хаоса, това ще бъде най-лошото решение, защото едно поражение на Америка би имало много тежки последици за целия Близък изток и изобщо за целия свят. Единствената надежда да бъде избегнато най-лошото е масирана интервенция в Ирак на международната общност под флага на ООН. Но за да стане това, Буш трябва да признае поражението си, преди да е станало твърде късно, смята "Либерасион".
Испанският "Ел Периодико" е на мнение, че нападението над щаб-квартирата на ООН, подобно на неотдавнашния атентат срещу посолството на Йордания, преследва цели, далеч по-сложни от простото сплашване на окупаторите. "Ако имаме предвид, че арабският свят (или поне по-радикалната му част) няма доверие в ООН и често я заклеймява, че подкрепяла САЩ, стигаме до извода, че окупацията на Ирак дестабилизира този богат на петрол район, укрепва тезата за сблъсък на цивилизации и подрива авторитета на межуднародните институции. Атентатът в Багдад ще даде възможност на Буш да продължи да разгръща кръстоносния си поход срещу тероризма извън рамките на ООН", смята испанският вестник.
Тема извън атентата - чешкият "Млада фронта днес" коментира предложението на вътрешното министерство държавни служители, полицаи и съдии да декларират подробно имотното си състояние в рамките на войната срещу корупцията. Песимистите ще възразят, че декларациите няма да решат нищо - хората ще продължат да лъжат и ще прехвърлят собственост на роднини, пише вестникът. Проблемът с корупцията няма да бъде решен с декларациите, но те ще помогнат. Едно разумно общество се бори срещу корупцията на всички фронтове и с всички средства, посочва "Млада фронта днес".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!