"Въпреки че има цели 18 месеца до президентските избори, Джордж Буш е подложен на нарастващ натиск от страна на своите противници демократи заради спорните аргументи, използвани от него за войната в Ирак", пише австрийският вестник. Според "Дер Щандард" директорът на ЦРУ Джордж Тенет вече поел част от вината, но сега Буш си измивал ръцете и с британското разузнаване за огромно неудоволствие на правителството в Лондон. "По ирония на съдбата това става в момент на засилваща се партизанска война в Ирак и на нарастваща необходимост за Вашингтон от международна подкрепа", заключава австрийското издание.
В Германия "Франкфуртер рундшау" излиза със заглавие: "Нови отношения със САЩ". Вестникът смята, че след посещението на германския външен министър Йошка Фишер във Вашингтон шансовете за възстановяване на американо-германските отношения никога не са била толкова добри. "С две ръце трябва да се използва тази възможност - призовава изданието и съветва: - На помощ би могъл да се притече взаимният интерес да бъде спасен Ирак от разрушителен хаос." "Франкфуртер рундшау" прогнозира, че ако това не стане, последиците ще бъдат разрушителни не само за района на Персийския залив, но и за САЩ и Европа.
Два вестника в Дания пък заемат противоположни позиции спрямо правителственото отношение към докладите на оръжейните инспектори на ООН за Ирак. Таблоидът "Б.Т." отбелязва, че въпреки предоставената му възможност за изява пред Комисията по външни работи, външният министър Пер Стиг Мьолер "не успя да се измъкне от собствените си пируети". "Когато се извиняваш, не може да мънкаш", пише "Б.Т." и добавя, че Мьолер е вмъкнал толкова много двусмислия в извинението си, че затънал още по-дълбоко в собствените си противоречия.
Друг датски вестник - "Берлингске Тиденде", напада Ханс Бликс. "Ако зависеше от него, Бликс и неговите инспектори още щяха да се лутат из наводнени гаражи и изоставени складове в Ирак, който вече недоволстваше от Саддам Хюсеин - пише изданието. - После Бликс щеше да залива света с доклади, които щяха да казват всичко, без да казват на практика нищо, щеше да даде на всяка страна по нещо, без на практика да им даде нищо, но поддържайки дискусиите."
"Берлингске Тиденде" отбелязва, че след отстраняването на ООН от Ирак страната е била освободена от Саддам Хюсеин и е станала публична голямата глупост на диктатора, че не е предоставил на Бликс документ, доказващ унищожаването на всичките оръжия за масово поразяване, които така и няма да бъдат сега намерени. Но от друга страна това пък щеше да направи Бликс безработен и той щеше да е много ядосан, че трябва да напусне Багдад, отбелязва датският вестник.
Френският вестник "Монд" е избрал за обект на редакционна критика състоянието на затворите във Франция. "Задържаните във френските затвори живеят в условия, които не подобават на страна - родина на човешките права", пише изданието. Според вестника местата за лишаване от свобода са претъпкани, рушат се, разполагат с лоши хигиенни условия и не предполагат възможности за достатъчно личен живот. "Монд" иронично отлебязва, че правителството в Париж е обявило обществения ред за свой приоритет и затова едва ли би искало да бъде спъвано от липсата на места в затворите.
Излизащият в Швеция "Експресен" се е посветил на далече по-забавна тема. С пристигането на "Ролинг Стоунс" в Швеция, изданието пише, че в Стокхолм е кацнал самолет, натоварен с пенсионери. "И въпреки тежкия живот, изпълнен със секс, наркотици и рокендрол, почти не се забелязват признаци на широко разпространеното в Швеция застаряване", коментира "Експресен" и информира, че Мик Джагър ще навърши 60 години следващата събота, а през декември е ред на Кийт Ричардс. Чарли Уотс е дори на 62, а Рон Ууд е "само" на 56. Изданието деликатно напомня, че в Швеция пенсионната възраст е около 59 години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!