Според коментар във френския "Експрес" "реализмът е надделял" и има "размразяване" във френско-полските отношения след студа, причинен от споровете за Ирак, бъдещето на ЕС и отношенията със САЩ. "Непреклонната позиция на Полша за европейската конституция - отбелязва "Експрес" - убеди Париж, че трябва да третира Варшава като равен партньор". В допълнение вестникът посочва, че Полша също е осъзнала, че включването й в субсидиите от ЕС може да стане само със съгласието на Берлин и Париж."Това накара Полша да приеме "стара Европа" заради националните си интереси" - пише "Експрес".
Швейцарският "Льо Тан" изтъква, че за неуспеха на срещата на върха в Брюксел през декември е обвинявана най-вече непреклонната позиция на Полша и Испания за бъдещата система на гласуване в ЕС. Вестникът не пропуска да допълни, че Варшава и Мадрид са заявили на френско-германския тандем, че няма да позволят да бъдат поучавани от страни, които не могат да изпълнят пакта за стабилност на общата европейска валута.
Коментар във Френския "Монд" приписва поне някои от европейските проблеми на залеза на някои водещи европейски политически партии. Според изданието една от най-видимите причини за загубата на инерция в ЕС е упадъкът на християн- и социалдемокрациите, които според вестника са защитавали европейския процес половин век. "Сега и двете преживяват криза както във Франция, така и в цяла Европа", пише "Монд".
Християндемокрацията е отслабена от конкуренцията на популизма и либерализма, докато социалдемократите трябва да се съюзяват с крайната десница, която използва Европа като своя изкупителна жертва". Заключението на френския всекидневник е, че "Европа, която сега се изгражда, не прилича на мечтата, сънувана от основателите на европейския проект. Разширена Европа няма да е нито федерация, както се надяваха християндемократите, нито социална, както искаха социалдемократите".
Германският "Зюддойче Цайтунг" приветства изявлението на канцлера Шрьодер, че германски войници ще бъдат изпратени в Ирак за медицинска работа в рамките на спонсорирана от САЩ мисия на НАТО. Според вестника това е "възможно най-елегантният начин за участие в Ирак, който същевременно избягва изпращането на войски". "Ди Велт" пише, че Шрьодер трябва да поддържа труден баланс между изискванията на вътрешната и външната политика. Вестникът пояснява, че вероятно коалицията на Зелената партия и социалдемократите ще се разпадне, ако не бъде създадено впечатлението, че присъствието на германски войници в Ирак може да се счита като ретроспективна подкрепа на иракската война. Вестникът обаче предупреждава, че неизбежно ще последват искания за по-голямо германско участие в Ирак.
Друга тема в германската преса тази сутрин е предложението за отмяна на задължителната военна служба. "Берлинер Цайтунг" смята, че тя е на път да си ходи след успешния процес в кьолнски съд. Позицията на вестника е, че трябва да се реши дали задължителната военна повинност е справедлива, след като са правят толкова много изключения.
Но ако се съди от статия във "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг", военният министър Петер Щрук няма да отстъпи лесно. Вестникът цитира думите на Щрук, че няма да се подаде на натиск за прекалено прибързано отменяне на задължителната военна служба. Аргументът му е, че до 2010 г. германската армия няма да може да наеме допълнително 30 до 40 000 професионални войници, за да може да се откаже от задължителната повинност.
И докато германските вестници обсъждат отменянето на задължителната военна служба, руските правят моментална снимка на изпитанията на руските войници. "Росийская Газета", която съобщава, че над сто новобранци са били "направо дълбоко замразени" докато са били транспортирани до руския Далечен изток, пише, че офицерите им "са забравили, че става въпрос за човешки същества и са държали войниците с часове на минусовите температури леко облечени". В резултат един от новобранците е починал от пневмония, а неговите другари е трябвало да бъдат лекувани в болница. Вестникът с отвращение допълва: "Този епизод чупи всички минали рекорди за третиране на хора като говеда".
За друг московски вестник - "Труд", най-потресаващото нещо са незабавните опити случаят да бъде забулен с воала на военната тайна. Според вестника това означава "да се крие фактът, че армията и силите за сигурност продължават да смятат войниците за неодушевен придатък към скъпото военно оборудване". "Позор" възмутено възкликва в заглавие "Московский Комсомолец". "Най- голямата грижа на всеки командващ офицер трябва да бъде животът и благосъстоянието на неговите войници, но изглежда това не важи за руската армия. Тук човешкият живот отдавна няма стойност - заключава с огорчение "Московский Комсомолец".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!