Френският "Либерасион" пише, че разговорите за Косово, които се очаква да започнат във Виена днес, ще сложат край на "четири години от относителна безучастност" от страна на международната общност. Изданието представя Косово като пример за конфликт, който по-скоро е бил "замразен", отколкото разрешен. Вестникът обръща внимание на факта, че международните протекторати може и да са морална необходимост при определени условия, но никой не трябва да очаква "чудеса" от тях.
Московският "Новие известия" публикува интервю с водещ руски академик, който не очаква нищо съществено от разговорите. "Те са преди всичко символ", казва той и добавя, че едва ли ще са продуктивни. "Западът има нужда да създаде илюзия, че е започнал някакъв процес", казва руският академик, "а всъщност не се забелязва нищо подобно".
В Чехия вестниците анализират присъдата на Карел Хофман, бивш комунистически функционер, който е заповядал да се спре излъчването на радиото и телевизията в навечерието на инвазията от 1968 г. Всекидневникът "Право" пише, че шестгодишната присъда не е "повод за радост". "От 1989 г. правосъдието откри само един човек, виновен, че е сътрудничил на окупаторите", пише "Право" и добавя, че всъщност е имало много повече замесени. Вестникът обаче заключава: "Важното е, че най-накрая някой е наказан, че е предал родината си в най-трудния й момент".
"Млада фронта днес" сравнява бившите чешки комунистически представители и нацисткия лидер Херман Гьоринг. Вестникът пише, че "лудият главорез", който се самоуби в затвора, преди да бъде екзекутиран, "се е опитал за влезе в учебниците по история. Чешките "комунистически главорези", пише изданието, "само мислят как да останат невидими. "Хосподарске новини" отбелязва, че присъдата на Карел Хофман донася чувство на задоволство. "Въпреки че възрастта и състоянието на здравето му няма да му позволят да излежи присъдата си, ще остане разпределението на вината", смята "Хосподарске новини".
Във Франция заглавието на първа страница на "Монд" обявява "разследване" за "забрадката, която раздели френското общество". Става дума за изгонването от училище на две ученички, които са носили ислямска забрадка. "В течение на три дни "Монд ще се опита да определи какво е поставено на карта в този важен дебат, който разтърсва френското общество.
Статия от първа страница на "Фигаро" казва, че наскоро създадената официална организация, която представлява френските мюсюлмани, се опитва да формулира позиция по въпроса, без да засегне "нито републиката, нито принципите на исляма", пише още вестникът. Изданието отбелязва, че в комюнике, обнародвано от съвета, се казва, че въпреки че носенето на забрадка е "религиозно предписание", то "със сила" налага "прилагането на принципа на секуларизма". "Като говорят за предписание", пише "Фигаро", авторите на комюникето се искали да избегнат назоваването на носенето на забрадка като "задължение".
Шведският таблоид "Афтонбладет" също разглежда случая със забрадката, след като директор на училище в Гьотеборг попитал служители по образованието дали на учениците да бъде разрешено да носят шалове, които закриват цялото лице. Вестникът пише, че спорът в училище е образователен и практически, а не религиозен. "Въпреки това въпросът включва основни ценности на функциониращото мултикултурно общество, смята "Афтонбладет", който добавя, че въпросът е бил разрешен на местно ниво чрез компромис. Момичетата махат част от забрадката по време на часовете и изпитите и са освободени от физическо възпитание.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!