Според мадридския "А Бе Се" убийството потвърждава, че трябва "да продължат усилията демокрацията в Ирак да надделее над онези, които в продължение на десетилетия са използвали терора за постигане на целите си". Вестникът зове Запада да не изоставя Ирак.
"Ел Мундо" подчертава, че престъпниците трябва да бъдат наказани. Според "Ел Паис" стилът на убийството показва, че става въпрос за предумишлен акт. Предстои да се види дали покушението срещу Хосе Бернал е начало на отмъщение срещу верен съюзник на САЩ, допълва мрачно изданието.
"Ла Расон" пише, че е много лесно при тази ситуация да се иска изтегляне на испанските войски от Ирак, но според вестника "единственото достойно решение е Испания да остане в Ирак независимо от цената".
Излизащият в Барцелона "Ла Вангуардиа" заключава: "Убийството на испанския дипломат подчертава факта, че следвоенен Ирак е все още далеч от елементарното разбиране за сигуронст". Вестникът изразява съжаление, че шест месеца след падането на Багдад иракските власти все още не могат да привлекат широката народна подкрепа.
Руските вестници пък посрещат с възторг коментара на своя президент Путин, направен по време на срещата му с германския канцлер Герхард Шрьодер в Екатерининбург. Путин разкритикува "необоснованото и неприемливо искане на ЕС Русия да увеличи енергийните цени, ако иска да влезе в Световната търговска организация". "Нови Известия" намира изказването на Путин за "сензационно". "С безпрецедентно рязък тон Путин обяви, че никой не може да извива ръцете на Русия - дори такъв силен партньор като Европейския съюз", пише изданието.
"Известия" определя изказването на руския президент като "залп срещу ЕС", а според "Ведомости" Путин е размахал юмрук пред Европа. Вестникът е убеден, че тази реторика е предназначена за руската публика преди предстоящите избори, но Путин може да се окаже със завързани ръце. "Ведомости" вижда две възможности пред Путин по въпроса - поетапно увеличение на цената на природния газ до международното равнище или оттегляне на държавата от ценообразуването.
В Германия "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" хвърля поглед към предстоящата смяна на 1 ноември на управителя на Европейската централна банка. Тогава поста ще поеме французинът Жан-Клод Трише. Предшественикът му - холандецът Вим Дуйзенберг, ще бъде запомнен като "Г-н Евро", човекът, който изпълни херкулесковската задача да пусне в обръщение новата парична единица в 12 страни с общо население 300 млн. души, смята изданието.
Вестникът обаче не е толкова благоразположен към новия управител, защото е убеден, че идването му ще установи "лежерен, френски стил на монетарна политика". Трише е политически независим и е наясно, че не трябва да подронва репутацията, която Европейската централна банка си изгради за краткия си живот, убеден е все пак "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!