Интернет изданието на германския "Зюддойче Цайтунг" предвижда, че днешните първомайски демонстрации ще се превърнат в масови протести срещу плановете на правителството за социални реформи. Вестникът предсказва сблъсък между канцлера Герхард Шрьодер и лидера на федерацията на профсъюзите Михаел Зомер на митинга във Франкфурт, където се предвижда да говори канцлерът.
Австрийският "Дер Щандарт" посочва в онлайн изданието си, че Първи май идва точно навреме за противниците на пенсионната програма на правителството и особено за социалдемократите. Може и да няма още насрочени стачки, но първомайският митинг във Виена ще бъде посветен на проблема с ограбването на пенсиите и ще бъде случай да се отправят остри думи към правителството, пише "Дер Щандарт".
Френският "Монд" е на мнение, че дълбокият разрив в Европа около иракската криза персонифицира позициите на британския премиер Тони Блеър и френския президент Жак Ширак. Блеър според вестника е най-европейският премиер, който Великобритания е имала от доста време. Той притежава това, което на времето Де Гол наричаше "определена представа за Европа". Проблемът за френската дипломация е, че тази представа не се споделя от Франция. Блеър гледа на визията на президента Ширак за "многополюсен свят" като на нещо не само нереалистично, но и опасно, и от своя страна проповядва "еднополюсен свят", в който САЩ и Европа са заедно за либерална демокрация и против заплахите на фундаментализма и тероризма.
Разсъждавайки кой от двамата е в по-добра позиция, "Монд" отбелязва, че Блеър излезе от иракската война несъмнено по-силен, и че неговите възгледи са и позиция на мнозинството в разширения ЕС. Колкото до Ширак, на срещата с Германия, Белгия и Люксембург той успя да отбележи точки по идеята си за водеща група, която да проправя път към европейски отбранителен съюз. Обаче тази "банда на четиримата", както я нарича "Монд", скоро ще разбере, че ще й е трудно да наложи виждането си, защото не може да съществува европейска отбрана без Великобритания, и следователно - без партньорство със САЩ.
Друг френски вестник - "Експрес", предупреждава, че Вашингтон гледа на Европа като на икономически конкурент, на когото не трябва да се позволява да стане и политически. Америка, пише "Експрес", ще възприема Европа като съюзник само докато ние продължаваме да й помагаме да утвърждава върховенството си и да се грижи за своите национални интереси, които не са задължително и наши. Така че от тази страна на Атлантика въпросът вече не е дали си про- или антиамерикански настроен, а дали си проевропеец, тоест за могъща Европа, която да е достатъчно силна да защитава интересите си и да формира с Америка равноправно партньорство, посочва "Експрес".
Швейцарският "Тан" отбелязва, че днешните местни избори във Великобритания ще бъдат първото голямо изпитание за Тони Блеър след преизбирането му през юни 2001 г. Главното на тези избори са всекидневните вътрешни проблеми, но те ще бъдат белязани от войната в Ирак. Макар че в крайна сметка премиерът успя да привлече по-голямата част от общественото мнение в своя подкрепа, мнозина гласуващи за лейбъристите ще използват отиването си до урните, за да изразят неодобрението си от позицията, която зае Лондон. Вестникът очаква на изборите да се отрази общото впечатление, че премиерът не обръща достатъчно внимение на всекидневните проблеми на обикновените хора. И ако към това добавим естествената апатия у привържениците на една управляваща партия, може да се очакват тежки загуби за лейбъристите, особено в големите градове, пише "Тан".