"Твърдо съм решен да работя с Франция" - тези думи на Буш са нещо като отговор на австрийския вестник и са поместени на първа страница във френския "Фигаро", който е направил интервю с американския президент преди посещението му в Европа и Близкия изток. Американците бяха разочаровани от френското отношение по време на иракската криза, но отрицателното становище на Париж няма да се отрази на моята политика към Франция и към Европа, продължава вестникът, цитирайки президента. Буш отбелязва още как иска да работи в такава насока, че да убеди френския народ, който се съмнява в американската искреност, но френските лидери трябва също да поработят за да убедят своите съграждани и да покажат, че Франция жалае да си сътрудничи със САЩ. "Фигаро" пише, че натиснат да потвърди дали Франция ще пострада от ответни мерки на Вашингтон президентът Буш се е ограничил само с отговора: " Повтарям, че ще бъда щастлив да разговарям с Жак Ширак. Vive la France!"
Излизащия в Париж "Интернешънъл хералд трибюн" пък цитира официални лица и от двете страни на Атлантика, че очакват форума да бъде помрачен от първата среща след иракската война на три избухливи личности - Буш, Ширак и Шрьодер. "Химията" между тримата едва ли ще запълни дълбоката пропаст между стара и нова Европа и САЩ, смята вестникът.
Лондонският "Таймс" отбелязва, че и британският премиер Блеър, и американският президент Буш днес ще бъдат в Полша. Блеър ще призове поляците да гласуват в референдума следващия уикенд за присъединяване към ЕС, а президентът Буш може би в последната минута ще промени речта си, за да включи подобно проевропейско послание. Символизмът на двете посещения е еднакъв - потупване по гърба на атлантически настроената източноевропейска държава, която Вашингтон дори нарече "най-добрият приятел в Европа", отбелязва "Таймс". След тази седмица думите Варшавски договор ще имат съвсем различен смисъл, заключава вестникът.
"Индипендънт" съобщава, че посещението на двамата лидери отбелязва решителните 10 дни за страната, разделена между лоялноста към Америка и желанието да заеме мястото си в Европа. Вестникът намира отражение на този конфликт във факта, че докато Краков се подготвя да приветства президента Буш, кметът на града е бил изключен от празненствата, защото е бил против войната в Ирак.
В коментар, озаглавен: "Излъгани?", германският "Франкфуртер алгемайне цайтунг" вижда в признанието на американския министър на отбраната Доналд Ръмсфелд, че Ирак може би е унищожил оръжията си за масово поразяване преди войната, знак, че Америка губи битката за спечелване на доверието. Вестникът приема, че това, което се е знаело за режима на Саддам Хюсеин, дава морално оправдание за промяна на режима, но отчита и факта, че до момента няма сведения за оръжия за масово поразяване, което беше причината за войната. Обвинението в лъжа е неизбежно, смята "Франкфуртер алгемайне цайтунг" и допълва, че ако Вашингтон не успее да говори открито с партньорите си, ще загуби тяхното доверие и вярата в легитимността на извършеното. Дори и имперска суперсила не може съществува без доверие, предупреждава вестникът.
Според "Монд" твърденията преди войната, че Ирак е имал и произвежда оръжия за масово поразяване, са най-голямата лъжа на държавници през последните години. Сега на Буш и Блеър е изключително трудно да се преструват на убедени, че такива оръжия съществуват, пише вестникът. Истината, която те добре знаят, сега излиза наяве: войната не бе за унищожаване на оръжията, а да се свали режима в Багдад и да се започне прекрояването на Близкия изток, заявява "Монд".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!