Р ека Дунав е по-чиста от 2001 г., но все още е много замърсена на определени места, се казва в научно проучване, публикувано днес от Международната комисия за защита на Дунав, съобщи агенция Франс прес.
Европейските изследователи са взели проби през август и септември 2007 г. от над 120 места на реката, дълга 2600 км, както и от нейните притоци от 11 страни.
Учените са проучили качеството на водата и състоянието на водната фауна и флора.
Глобално, замърсяването е спаднало благодарение на спадането на индустриалното и селскостопанското производство в Източна Европа след посткомунистическия преход.
80 на сто от местата, от където са взети проби, качеството на водата е добро, що се отнася до органичното замърсяване.
Нивото на нитратите е намаляло от времето на предишното проучване, публикувано през 2001 г., но остава два пъти над нивото през 50-те години.
Същевременно, в 1/3 от проучените места водата е заразена с микроби, което се дължи главно на липсата на третиране на използваните води.
Според проучването проблематични са зоните между Будапеща и Белград, както и в долното течение на румънската река Аржес и Русенски Лом, в България.
Въпреки отбелязания напредък, който позволява къпането и консумацията на риба от реката почти навсякъде, експертите посочват, че само 1/3 от местата предлагат здравословни и адекватни условия за популация на рибата.
Необходими са интензивни дискусии с ангажираните страни - транспортния сектор, селското стопанство, хидроелектрическата енергетика и химическата индустрия, за да бъдат решени мерки за намаляване на въздействието върху околната страна.
Международната комисия за защита на Дунав подготвя серия предложения за 2009 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!