С поред македонския премиер Владо Бучковски страната му ще бъде готова да се присъедини към ЕС в началото на следващото десетилетие и загрижеността от разширяването не трябва да засяга Македония.
Лидерите на ЕС обаче дадоха на Македония статут на кандидат за членство, свързвайки приемането й с дебата за бъдещето на Евросъюза и способността му да приема още относително бедни членки.
Турция ще бъде решаваща за процеса на разширяването, а не малки балкански страни като Македония, смята обаче Бучковски.
Ако процесът върви по график с присъединяването на Румъния и България през 2007 г., Македония, която подаде молба за членство в съюза през март 2004 г., ще бъде готова да се присъедини в началото на следващото десетилетие, убеден бе той.
В същото време агенция Макфакс алармира, че резултатите от последното изследване на Евробарометър показват, че подкрепата у гражданите на ЕС за присъединяването на Македония намалява.
"За" присъединяването на Скопие се обявяват 41% от участвалите в допитването, а "против" са 42%. В сравнение с последното изследване, извършено през пролетта, подкрепата за Македония спаднала с 2%, а противниците на членството й в ЕС са се увеличили с 1%.
Най-благосклонно към Скопие са настроени шведите, 65% от които одобряват бъдещото членство в ЕС. Следват словенците (63%), малтийците (57%), словаците (53%) и литовците (50%).
Най-силно срещу присъединяването на Македония са настроени австрийците - 65% от тях са се обявили "против".
Виена поема ротационното председателство на ЕС от 1 януари.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!