Това, което дразни в поведението на руснаците и французите, отбелязва "Тагесшпигел", е не тяхното желание да осигурят поръчки за техните компании, а фактът, че правят това под булото на "многостранния морал". Вестникът предупреждава, че не е в интереса на Германия да изостря отношенията си с Америка, като застава на страната на Франция и Русия. Може би Берлин ще отговори на нуждите на иракчаните, а не на желанията на Русия и Франция, заключава изданието.
"Зюддойче цайтунг" от своя страна смята, че продължаването на санкциите на ООН срещу Ирак ще бъде безсмислено, но допълва, че Съветът за сигурност трябва да избегне да превърне ООН в "смокиново листо на политиката на Буш", както се изразява. По тази причина, отбелязва вестникът, Съветът за сигурност трябва да се съгласи на роля на ООН в Ирак само, ако тази роля наистина е жизнено необходима, както обеща американският държавен секретар Колин Пауъл.
Ирак, пише френският "Либерасион", със сигурност бе освободен от тиранията, но все още е застрашен от свободното падане в хаоса. Няма обществени услуги или икономическа активност, несигурността и недостигът са емблематични, а единствената власт е тази на оръжията, посочва вестникът. "Либерасион" обвинява администрацията на Буш, че изглежда се е подготвила доста по-небрежно за следвоенния период, отколкото за самата война. И въпреки че САЩ призовава ООН да вдигне санкциите срещу Багдад, все още изглежда Вашингтон иска да задели на световната организация маргинална роля в страната.
Австрийският "Щандард" се спира на начина, по който американският зам.-министър на отбраната Пол Уулфовиц критикува турското поведение по време на иракската криза. Някой, който винаги е говорил за демокрация, толерантност и свобода, иска демократично избрана институция като турския парламент да отмени законовите си решения по повелята на Америка без да се оплаква. "Щандард" е дори още по-критичен към начина, по който Волфовиц смъмря турската армия за това, че не е успяла да въведе ред в парламента. Вестникът намира за ужасна и тревожна промяната в американската политика към приятелски държави и факта, че високопоставен член на американската администрация може да си позволи дори да си помисли да иска нещо като военна намеса в демократична държава.
"Монд" пише за резкия завой на френското правителство по въпроса за дефицита. След година, в която всичко се изплъзваше, Франция сега е оставена на диета от хляб и вода, отбелязва изданието. На въпроса защо е станало това, вестникът заключава, че отговорът не е в дългите икономически анализи, а в последствията от войната в Ирак, които разединиха Европа и разпиляха надеждите за изработване на обща външна политика.
При това положение, пише "Монд", Париж не може да поема риска да причинява нови тревоги в Европа, този път в областта на икономиката. Да се следва строг режим по време на този период на нисък растеж ще бъде трудно, предупреждава вестникът, но допълва, че след слабата правителствена икономическа политика през годината Париж няма друг шанс.
Днес в Испания започва кампания за местни и регионални избори, които ще се проведат на 25 май. По този повод барселонският "Периодико" пише, че войната в Ирак и неотдавнашното екологично бедствие край северните брегове на страната, причинено от потъването на танкера "Престиж", ще тегнат в умовете на испанските гласоподаватели. Това обаче не трябва да означава, че изборите трябва да се превърнат в плебисцит за заеманите от Аснар позиции или опозицията срещу тях.
Мадридският "Мундо" пише, че въпреки че резултатите ще имат влияние върху националната политика, би било грешка да не се гласува по местни и регионални проблеми. В края на краищата, изтъква "Мундо", електоратът няма да има толкова време да чака дали да награди или да накаже правителството.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!