"На практика обаче плановете на конвента бяха блокирани", отбелязва изданието. Някои от по-малките държави в ЕС не искат да се откажат от сегашното правило всяка страна членка да има запазено място в Европейската комисия. Проектът за нова конституция предлага нов принцип, който ще даде на по-големите страни по-мащабно представителство в изпълнителния орган, отбелязва изданието.
"Колкото до британците - отбелязва френският всекидневник, - те са сред най-скептично настроените и се борят за всяко изречение в текста." Според "Монд" някои от отстъпките, които Лондон е получил, са чисто символични - например зачеркването на думата "федерален" от първия член на конституцията.
Излизащият в Париж англоезичен вестник "Интернешънъл Хералд Трибюн" също отбелязва, че според малките страни членки предложената конституция просто ще даде възможност на по-големите да заграбят повече власт. Те искат да запазят системата "всяка страна - с комисар", докато създателите на конституцията искат да има най-много 15 комисари с възможност за още 15 "асоциирани" комисари, за да бъдат всички доволни, се казва в статията. Малките страни не са съгласни и с предложението да бъде назначен постоянен президент на ЕС, тъй като се опасяват, че той (или тя) ще попадне много бързо под влиянието на големите сили, отбелязва още вестникът.
Отбранителните аспекти на новата конституция са увеличили пропастта между "европейски ориентираните" страни и държавите, които имат трансатлантически забежки, пише финландският всекидневник "Хелсинки Хувудстадбладет". Освен това документът е помогнал да бъдат създадени и други два лагера - на по-малките и на по-големите страни членки, изтъква финландското издание.
Проведените в Москва разговори между президента Владимир Путин и новия китайски ръководител Ху Цзинтао анализира руският "Независимая Газета". Двамата лидери открито не са порицали САЩ, че провеждат имперска политика не само към Ирак, но и в международните отношения като цяло. Но според изданието дори когато Русия и Китай имат прозападна ориентация, те никога не забравят една за друга и ще продължат да извличат максимална полза - както от своите двустранни отношения, така и от своето взаимодействие в световната политика.
Друг руски всекидневник - "Труд", пише: "За нас е много важно отношенията между Москва и Пекин да продължат да се развиват успешно и при новото китайско ръководство". Ежедневникът отдава голямо значение на факта, че Русия е първата страна, която Ху Цзинтао е посетил, след като е станал държавен глава.
Руският финансов всекидневник "Время Новостей" коментира, че уважението, което Русия е показала на Китай, е израз на разбирането на Москва, че "за да бъде създаден многополюсен световен ред и да бъдат осуетени еднополюсните планове на Америка, е необходимо да бъде засилена ролята на динамично развиващия се Китай".
Във вторник Испания изпрати два самолета, за да превозят телата на 62-ма испански войници. Те загинаха, когато наетият украински самолет, който трябваше да ги върне в родината им от мироопазваща мисия в Афганистан, се разби в Турция. "Жертвите са разказали на свои близки за лошото състояние на самолета" е заглавието на "Мундо". Испания и НАТО трябва да престанат да използват "авиолиниите на страха", призовава в редакционната си статия изданието. От историята на някои от тези компании могат да ви побият тръпки, подчертава ежедневникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!