При престоя на президента Путин обаче ще има и доста пазарлъци, включващи, според изданието, и искане, което прави Лондон "неспокоен". "Руснаците, пише "Льо тан", искат бъдещото иракско правителство да зачете договорите, подписани от Саддам Хюсеин с руски петролни компании за няколко милиарда долара". Това е "непоклатима позиция, с която британците трябва да направят компромис".
Колкото до домакините на президента Путин, вестникът се чуди дали Тони Блеър "ще изпълни обещанието си да повдигне отново пред своя събеседник въпроса за нарушенията, извършвани от руската армия в Чечня?" Отговорът е "да, но внимателно: Лондон ще знае как да намери правилните думи, така че да не ядоса госта".
Руският "Московский комсомолец" пише: "В мъгливия Албион Русия е свързвана предимно с нефта и природния газ, докато президентът е свързван с Александър Втори, който посещава Великобритания през 1874 г. Това безспорно ласкае. В благовонията обаче плуват две мухи - първата засяга Чечения, а втората е свързана с петрола. Икономическите успехи на Путин се свързват с постоянно високите световни цени на нефта.".
Друг руски вестник - "Известия" отбелязва приемът, на който Путин се радва във Великобритания - наистина подобаващ на цар. Нито на Борис Елцин, нито на Михаил Горбачов бе оказана честта да бъдат поканени лично от кралицата. Мнозина разглеждат визитата на Владимир Путин като знак, че кралската фамилия е простил на Русия.".
След като чешкият премиер Владимир Шпидла публично заяви, че ще си подаде оставката, ако икономическите му реформи бъдат осуетени, в свой коментар вестник "Млада фронта днес" отбелязва, че правителството в Прага планира да закрие длъжностите на 30 000 държавни служители през следващите три години. Това е "направо чудо над река Вълтава, заявява вестникът, и е без прецедент в историята на чешката бюрокрация". По този начин ще бъдат спестени 14 млрд. крони. "Явно тежестта на държавната хазна е по-голяма от тази на идеалите за обществено братство", пише изданието.
Владимир Шпидла, отбелязва в свой коментар вестник "Право" - претърпя впечатляващо развитие. От защитник на идеи за социално развитие до политик, който разбира своите отговорности пред страна, която не разполага с петрола на Норвегия и банките на Швейцария".
Друго чешко издание - "Хосподарске новини", разглежда резултатите от срещата на високо равнище на ЕС в Гърция. Според всекидневника етикетът "добра основа за преговори", за който в крайна сметка 25-те страни участнички във форума се споразумяха, е компромис, приемлив за привържениците на различни гледища." "Хосподарске новини" подчертава обаче, че не трябва да се забравя за действащото в ЕС правило, че "нищо не е договорено, докато не бъде договорено всичко". "Неразрешените горещи въпроси, като тези за механизма на вземане на решения с квалифицирано мнозинство, за структурата на Европейската комисия, или за мястото на новоформирания пост на европейски министър на външните работи, ще продължат да бъдат разисквани разгорещено и на насрочената през есента междуправителствена конференция - пише в заключение "Хосподарске новини".
Излизащият в Германия "Тагесшпигел" обвинява двете обществени телевизии в страната, че наливат твърде много пари, за да придобият правата за излъчване на футболни мачове. Вестникът отбелязва, че двата канала предлагат повече пари от частните телевизии, което е неоправдано разхищение. "Хората в А Ер Де и в Це Де Еф са до такава степен запленени от рейтингите си, че интерпретиран все по-тясно своята мисия, която е - освен да забавляват - да информират и да образоват", пише "Тагесшпигел".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!