Според виждането на "Либерасион" "достойнството на труда" във Франция е накърнено от мерки като преместване на фабрики и съкращаване на работната сила дори, когато предприятията са печеливши. Това, според вестника, прави "идеята, че трябва да се работи по-дълги години, за да извоюваш право на пенсия, меко казано странна".
Швейцарският "Льо Тан" смята, че на 1-и май във Франция е започнала "битката за пенсиите". Вестникът отбелязва, че масовите демонстрации са показали, че законопроектът на правителството за изменение на пенсионния закон среща "фронтална опозиция от профсъюзите, работниците в държавния сектор", както и от увеличаващ се брой работници в частния сектор. Във Франция са насрочени стачки и демонстрации за 6-ти, 13-ти и 25-ти май. "Профсъюзите обвиняват правителството, че се преструва, че се консултира с тях... докато отхвърля вижданията им."
Германският "Ди Велт" смята, че канцлерът Герхард Шрьодер е бил освиркан на главния първомайски митинг, защото не е изяснил плана си за икономически реформи. Според вестника канцлерът се е представил на 1-и май като принципен, но непопулярен политик, който не откликва на общественото настроение.
"Франкфуртер алгемайне цайтунг" пише, че първомайските демонстрации говорят за силата на съпротивата на профсъюзите срещу предложенията на канцлера за реформи. Вестникът смята, че германските профсъюзи се противопоставят по-упорито на реформите, отколкото социалдемократите на Шрьодер. Вестникът обаче предупреждава, че "стратегията на конфронтация" може да има обратен ефект. "Хората вече смятат, че профсъюзите блокират опитите да се излезе от сегашното плачевно състояние на нещата."
"Зюддойче цайтунг" предупреждава Шрьодер да разшири драматично обсега на реформите, ако иска те да успеят. Ежедневникът смята, че дебатът за социалната справедливост в "постепенно застаряващото" германско общество и ролята на държавата в света на глобализацията едва е започнал.
Чешкият "Лидове новини" коментира, че комунистите, събрали се на първомайски митинг в Прага, вероятно биха искали да "хвърлят всички нас журналистите в затвора". Повод за подобно мнение, според вестника, са лозунгите "Да живее Куба" и "Да живее Кастро", скандирани на митинга. Те изразяваха подкрепата си, продължава "Лидове новини", за диктатора, "който само преди три седмици хвърли в затвора 78 журналисти, писатели и дисиденти, осъдени на общо 1454 години затвор... защото се опитаха да изразят възгледите си".
Друг пражки вестник, "Право", пише, че Чехия е в списъка от шест държави, поканени да участват в търг за договори за възстановяването на Ирак като награда за подкрепата на ръководената от САЩ коалиция. Изданието обаче има резерви относно способността на правителството да постави ясно картите си на масата. "Както толкова често преди в нашата история," отбелязва вестникът, "ние бяхме предпазливи, многословни и не съвсем ясни... и, както често в миналото, в края на краищата нещата завършиха добре." "Ние напомнихме на света за най-силната си черта: ние сме шампиони на политиката по ръба," заключава чешкият вестник.
"Берлинер цайтунг" отбелязва, че публикуването на т.нар. пътна карта за мир в Близкия изток има много малък шанс да успее. Инициативата съдържа много елементи, липсващи в предишни мирни планове, като дата за създаването на палестинска държава. "Но съдбата на всички усилия за мир е в ръцете на екстремистите: онези, които взривяват бомби в Израел и онези, които в отговор издават заповеди за акции за отмъщение.".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!