Германският "Зюддойче цайтунг" пише, че външните министри на страните от ЕС са реагирали изненадващо позитивно на инициативата за обща отбранителна политика, представена миналата седмица на четиристранна среща на високо равнище в Брюксел. Според вестника след като външните министри обсъдиха въпроса в Гърция, германският министър на външните работи Йошка Фишер имаше възможността да съобщи, че заседанието е било "изключително конструктивно".
Изданието добавя, че британският външен министър Джак Строу каза "изненадващо добри неща" за предложението на Белгия, Франция, Германия и Люксембург. "Конкретните предложения в документа за Европейски съюз по сигурността и отбраната бяха посрещнати с много по-голямо одобрение от очакваното, но остана съмнението, че четирите страни, които се обявиха против войната в Ирак, искат твърде много независимост от НАТО и САЩ," заключава вестникът.
"Франкфуртер алгемайне цайтунг"
допуска, че външните министри са направили опит да оставят зад гърба си разединението по въпроса за Ирак. Вестникът отбелязва, че планът на Гърция за Стратегия за европейската сигурност е бил "успешен", но добавя, че подобна стратегия е проект за бъдещето. "Това въобще не означава, че несъгласията и разделенията сред европейците по повод иракската криза са били преодоляни," предупреждава изданието. То също така изразява учудване от факта, че външните министри не са успели да обсъдят планираното участие на редица страни от Европейския съюз и Полша в стабилизационни сили в Ирак. Според вестника този план е разменна монета за желанието за централна роля на ООН в следвоенен Ирак. "Но в даването на централна роля на световната организация имаше компромисна формулировка, която държавните и правителствени ръководители от Евросъюза възприеха неотдавна - преди две седмици в Атина," припомня вестникът.
Австрийският "Дер щандарт" е съгласен, че плановете на Съединените щати за следвоенната ситуация в Ирак бързо са развалили "официалният портрет на европейското единство". Според изданието разногласията могат да бъдат преодолени чрез създаването на "политически съюз" с обща външна политика и политика по сигурността. "Европа трябва да може да говори единно и има същите права като САЩ," пише вестникът като предупреждава, че не е възможно да се разчита на една страна когато става дума за решаване на световните проблеми.
Германският "Ди велт" изказва предположението, че Франция и Германия трябва да подражават на Полша в светлината на американските планове страната да има ключова роля в Ирак. "Да се учиш от Полша означава да се научиш да побеждаваш," пише вестникът. Той добавя, че визията за многополярен свят, защитаван от Франция, Германия, Белгия и Люксембург служи само за намаляване на влиянието на Европейския съюз. Според изданието един от уроците, които Европа трябва да научи от иракската криза е, че не може да има единна европейска външна политика "под силата на натиска". "Най-лошото е,че това разединява европейците, разкрива слабостта им и заплашва Европейският съюз като такъв."
Германският "Ди тагесцайтунг" заема противоположно становище като пише, че желанието на Полша да има ключова роля в стабилизиращи сили заедно с Великобритания и САЩ може да причини засечка в Европейския съюз. Вестникът отбелязва, че Полша скоро ще се присъедини към Европейския съюз, а не към САЩ. Според изданието в резултат европейските страни може да оттеглят доверието си в Полша и страната още веднъж да остане на страната на губещите.
Френският "Либерасион" чертае смесена картина на действията на френския президент и правителството му една година след като Жак Ширак беше преизбран с 82 процента от гласовете. Вестникът отбелязва, че обявената от правителството основна цел е била да възстанови " авторитета на държавата" със закони за реда и правото и съдебната система. Изданието е убедено, че премиерът Жан-Пиер Рафарен е направил "най-голямата си грешка" когато се е опитал "да прокара" спорни реформи в избирателната система. Според "Либерасион" късмета на президента е бил тясно свързан с с иракската криза. "През март Жак Ширак достигна върха на глобалната си слава," пише вестникът и изтъква, че по това време "милиони" протестиращи и по-голямата част от страните-членки на Съвета за сигурност на ООН са били на негова страна. Изданието добавя, че сега Франция е в опасност да бъде изтикана встрани. "Париж не успя да предвиди степента на триумфализма на американските неоконсерватори и желанието им Франция да плати за публичните обиди в Съвета за сигурност," пише вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!