ЕЛ ПАИС отбелязва началото на огъня като "ужасно събитие".
Лондонският ГАРДИЪН пише, че британският премиер е бил информиран два часа и половина пред началото на ударите, но не и консултиран.
Войните съществуват един ден, посочва швейцарският ТАМП. Всекидневникът разкрива известен парадокс в мисията на САЩ. Търси се кратка война, но също така и доказателства за наличието на скрити оръжия в Ирак. С други думи, според изданието, една битка без съпротива може да хвърли доста сериозни съмнения върху аргументите за атаката.
МОНД предупреждава, че войната може да бъде доста по-дълга и трудна, отколкото са предвижданията. Защо е тази война?, пита на свой ред КРОА. Сега, когато тя и без това е започнала, трябва да се надяваме, че ще приключи възможно най-скоро, допълва ФИГАРО.
ПАРИ НОРМАНДИ резюмира американската стратегия още от първия ден на офанзивата: да се унищожи Саддам Хюсеин, без да се унищожава Ирак. УЕСТ ФРАНС е обезпокоен от евентуална верижна реакция, която новият конфликт може да предизвика. Конфликт, който е недалеч от друг - израелско-палестинския или пък този в Афганистан. ВОА ДЮ НОР смело пише, че Джордж Буш поема огромна отговорност пред историята.
ШАРАНТ ЛИБР продължава темата за оръжията и войските. И ги разграничава така - ракети "Томахоук" срещу "Скъд" и Републиканска гвардия срещу американски части. Може би това ще бъде психологическа война, война на думи и медийно манипулиране.
Това е големият залог за виртуалната война, включва се ПРОГРЕ. Но публиката се съмнява и иска истината. Тя не може да повярва, че яките бойци от американско-американофилската коалиция и мустакатите шишковци, размахващи стари автомати "Калашников" по кръстовищата на Багдад, участват в един и същ филм.
ЮМАНИТЕ продължава да не пести критики към съюзниците на Буш. Тони Блеър, Хосе Мария Аснар и Силвио Берлускони са представени като триото на слепия, глухия и парализирания. АЛЗАС подчертава голямата самота на американците.
ПРЕС ОСЕАН смята, че Европа е първата жертва на войната в Ирак. Нейната цялост е разбита на пух и прах от сблъсъка между френския президент Жак Ширак и британския премиер Тони Блеър.
ЕКО се спира на пораженията, които още предвоенната ситуация нанесе на общественото мнение, световните институции и правителства, и показа тяхната неефективност. Щети бяха нанесени и върху трансатлантическите отношения, които никога не са били на такова ниво на напрежение.
ФИГАРО публикува проучване на общественото мнение. Според него 87% от французите не одобряват американската военна интервенция, а 92% подкрепят позицията на президента си Ширак. ЕСТ РЕПЮБЛИКЕН завършва така - неизвестните са толкова много, че не е ясно каква е човешката и дипломатическата цена на този конфликт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!