Според изданието успешното изпращане на човек в космоса може да помогне на режима в Пекин да навлезе в "нова фаза на своята мутация, като реши всичките си наследени проблеми и се превърне в модерна нация".
С намек за културната революция друг парижки всекидневник, "Либерасион", пише, че "Големият скок" на Янг Ливей в космоса е отмъщението на Китай на историята, като се имат предвид "двата века на унижение", които трябваше да търпи от западните сили "в резултат на технологичната си и военна западналост". Както "Спутник" и "Аполо" преди китайската космическа програма също е стратегически ход, защото Пекин знае, че "овладяването на космоса играе все по-важна роля в изкуството на съвременната война," отбелязва "Либерасион".
"Народната република, пише "Ди велт", се приближава до своята цел да се присъедини към кръга на суперсилите.". Германският вестник допълва, че в техническо отношение Китай все още е далеч зад САЩ и Русия. "Политически обаче това е голям скок напред, защото с космическата си програма Китай изпреварва единствените си два сериозни съперника за господство в Източна Азия: Индия и Япония," смята "Ди велт".
"Днес е денят," пише френският "Фигаро" в заглавие на първа страница по повод 25-ата годишнина на папството на Йоан Павел Втори, когото описва като боец, който никога не се предава. "С неуморните си учения по съвременни въпроси, отбелязва "Фигаро", той прекрачи повече граници, отколкото тези, които разделят държавите.".
Според излизащия в Париж американски вестник "Интернешънъл хералд трибюн" управлението на Йоан Павел Втори е забележително. Той работи за изглаждане на старите разцепления между християни и евреи, пише изданието и добавя, че от друга страна папата е увеличил някои разногласия сред самите католици с консервативното си разбиране на църковните учения, което е отблъснало мнозина.
Швейцарският "Трибюн дьо Жьонев" отбелязва, че папа Йоан Павел Втори е бил обвиняван, че подхранва "култ към личността" заради прекаленото му излагане на публичното внимание и на медиите. Но самият факт, продължава вестникът, че хората се стичат при него с милиони - независимо дали на парижки стадион или в някое запустяло място в Третия свят, показва, че той откликва на огромни очаквания. "Хората твърде дълго обвиняваха папите, че се държат като бюрократи, подчертава "Трибюн дьо Жьонев", за да укоряват сега точно този папа, че е човек на действието.".
В Париж вестник "Монд" вижда в съобщението, че Франция ще представлява Германия на срещата на върха на ЕС в Брюксел "публичен израз на близостта" между дуото Ширак-Шрьодер. Според вестника това приятелство е по-голямо дори от трите други германско-френски политически тандема през последните 40 години - Де Гол-Аденауер, Жискар-Шмид и Митеран-Кол. Изданието припомня, че канцлерът Герхард Шрьодер и външният министър Йошка Фишер не могат да отидат в Брюксел в петък, защото трябва да присъстват на извънредните дебати в Бундестага по предложените социални реформи. Затова, пише "Монд", консерваторът Ширак прави услуга на социалдемократа Шрьодер.
Във Виена вестник "Ди пресе" не е очарован от подобен ход. "Решението на двамата държавници е не само укор към онези техни партньори в ЕС, които винаги са предупреждавали срещу формирането на блокове от големите страни членки, но също компрометира значението на срещата," пише "Ди пресе". Според вестника това означава, че или срещата е толкова маловажна, че националното право на глас може безрезервно да се прехвърли на друга страна, или има за цел да демонстрира степента на сближаване между Германия и Франция. "Нищо не може да стане без думата на Париж или Берлин. Това и нищо друго искат да ни кажат с този жест", заключава "Ди пресе".