"Брюксел наказа България за трайната неспособност да реши проблема с корупцията", съобщава лондонският "Таймс".
В публикация в онлайн изданието на авторитетния британски вестник се подчертава, че мярката е първата по рода си, предприемана спрямо която и да е европейска страна - членка на ЕС.
"Таймс" напомня, че в момента се решава изплащането на 11 милиарда евро помощи за България до 2013 г.
Еврокомисията реши, че България не е прочистила агенциите, отговорни за изразходването на средствата по големите инфраструктурни проекти, които трябва да подготвят страната за европейско членство, което означава че страната губи 220 милиона евро и може да загуби още 340 милиона до лятото на идната година.
Алармите в Брюксел се задействаха след ареста на ръководителя на Национална агенция "Пътища", който даде договор за 50 млн. евро на собствения си брат, се изтъква в публикацията.
Добавя се, че се разследват още 101 проекта за модернизация на селскостопанския сектор, които се смята, че са в ръцете на организираната престъпност. Посочва се, че в един от случаите бракувани източногермански трактори са представени като нови, за да се прибере разликата.
Широкоразпространената корупция само потвърждава опасенията на критиците, които смятат, че ЕС прибърза с приемането на България и Румъния през 2007 г.
"Таймс" напомня още, че в България са извършени около 150 поръчкови убийства, по които няма постановена присъда.
Оли Рен, комисарят по разширяването, отговорен за приемането на страната в ЕС, заявил: "Това не беше най-приятният ден в моя живот. Човек трябва да прави това, което трябва. България е историята на икономически успех и много ангажиран и конструктивен член на ЕС, но има друг проблем, който е в защитата на парите на данъкоплатците и разпределението на фондовете.
Цитирано е и изказване на министър Гергана Грънчарова: "Не мога да скрия разочарованието си от негативното решение на Европейката комисия относно двете агенции. Очаквам да видя конкретни аргументи за него".
Следващата оценка за представянето на България и Румъния в областта на правосъдието и вътрешните работи ще се състои през февруари, завършва изданието, като напомня за вчерашните присъди за корупция в София.
Вчерашното решение на Европейската комисия да спре окончателно 220 млн. евро от фондовете си България е отразено и в други големи европейски вестници.
България загуби общо 520 млн. евро европейски средства, тъй като не успя да се справи с измамите и корупцията сред висшите служители, назначени от воденото от социалистите коалиционно правителство, отбелязва "Файненшъл таймс".
За пръв път Европейската комисия лишава от средства страна членка на съюза по този начин, подчертава авторитетният вестник.
Сега най-бедният член на ЕС губи 220 млн. евро от предприсъединителните фондове, а правителството ще трябва да използва бюджетни средства, за да покрие още 300 млн. евро, които бяха замразени от ЕС през юли заради предполагаеми измами, допълва вестникът.
Миналия месец България бе определена от организацията "Трансперънси интернешънъл" като най-корумпираната държава в ЕС, по-корумпирана и от Румъния, пише "Файненшъл таймс" и допълва, че според европейски представители слабата съдебна система на страната е поредната пречка за напредъка.
"Европейският съюз лиши България от 279 млн. долара субсидии, като на практика обяви, че тази балканска страна е прекалено корумпирана и предразположена към измами при тяхното разпределение", пише на уебсайта си "Ню Йорк таймс".
Вестникът посочва, че това решение на ЕС отразява опасенията на дипломати и следователи по измамите относно способностите на България да попречи субсидиите да бъдат източвани от организирани престъпни групи.
"Ню Йорк таймс" цитира думи на вицепремиера Меглена Плугчиева, че България е положила големи усилия в борбата с престъпността и че решението на ЕС "не е добър знак в подкрепа на реформите в България".
За блокираните от Брюксел европейски средства за България и за разочарованието на страната от това пишат и много френски вестници като "Поан", "Нувел обсерватьор", "Либерасион" и "Еспрес", както и швейцарският финансов ежедневник "Ажефи".
Българското правителство изрази изненада и разочарование от решението на Европейската комисия да блокира окончателно 220 млн. еврофондове , пише в. "Монд".
"Решението е разочарование за българските власти. То е неочаквано за България, която положи огромни усилия и постигна добри резултати" през последните шест месеца, заяви вицепремиерът Меглена Плугчиева.
Пред български медии тя дори определи подхода на ЕК като "недопустим и некоректен" и припомни, че няколко мисии от Брюксел са заявили, че България е постигнала напредък.
Правителството в последно време дори каза, че очаква частично деблокиране на замразените фондове, отбелязва вестникът.
Председателят на Конфедерацията на работодателите Иво Прокопиев, цитиран от френското издание, заявява, че не може да си представи по-лош коледен подарък за българската икономика.
"Отговорността за това, че спира финансирането, се носи от политиците, но цената ще платят бизнесът и домакинствата. Парите от тези фондове бяха много важни за бизнеса във време на криза. Има сериозен проблем с недоверие от страна на Европейската комисия към България", цитира "Монд" думите на Прокопиев.
Опозиционната консервативна партия на бившия премиер Иван Костов ДСБ поиска оставката на правителството. "Позорно е, че Европейската комисия е единствената институция, която защитава българите, включително от собственото им правителство", цитира вестникът становището на партията.
Либералната партия НДСВ на бившия цар Симеон Втори, която е член на управляващата коалиция, окачестви решението на Брюксел като "прекомерно", отбелязва изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!