Г ермански вестници обръщат специално внимание на освобождаването на отвлечената в Ирак Сузане Остхоф. Европейската среща на върха и разговорите между членовете на Световната търговска организация (СТО) са сред темите на останалите вестници на Стария континент.
"Тагесшпигел" пише, че германските политици рядко са били така неразговорливи, както при случая с Остхоф. Вестникът намеква за липсата на информация за нейните похитители както и за обстоятелствата, при които тя се е оказала на свобода.
"Случаят даде повод за много спекулации", пише изданието и изтъква, че според някои кръгове Остхоф сама е убедила похитителите да я пуснат. "В крайна сметка германците научиха, че тя е неотстъпчива дори направо твърдоглава", отбелязва вестникът.
Бизнес изданието "Ханделсблат" пише, че късметът е изиграл роля за освобождаването на заложничката. Според вестника след като бъде излъчен новият иракски парламент, ще има още по-неотложна нужда от германска помощ за възстановяването на страната.
Френският "Монд" смята, че компромисът, постигнат на преговорите на Световната търговска организация в Хонконг, трябва да бъде разширен. Както отбелязва изданието, единият от изводите след срещата е, че организацията не е мъртва.
Според вестника споразумението е минималното възможно. Той призовава към по-широко съгласие относно митата на Север и достъпа до услуги и производство на Юг. "Светът се нуждае от освобождаване на търговията, регулирано от Световната търговска организация, смята "Монд".
Шведският "Експресен" пише, че преговорите в Хонконг и европейската среща на върха, са приключили по традиционния начин с посланието:
"Нека дадем вид, че постигаме удобно споразумение, изтиквайки проблемите напред в бъдещето".
Вестникът смята, че отказът на Тони Блеър от част от бюджетната отстъпка на Великобритания е "исторически пробив", който се дължи на две неща: на дълга на председателстващия ЕС да поставя интересите на съюза над тези на страната си и на това, че Блеър няма какво да губи у дома, тъй като ще напусне поста си преди новият бюджет да влезе в сила.
Друг шведски всекидневник - "Афтонбладет", отбелязва, че европейската среща се е превърнала в британски успех, като Тони Блеър е дал на ЕС възможност да си стъпи на краката, вместо самият да се превърне в изкупителна жертва.
Чешкият "Хосподарске новини" коментира резултатите от преговорите за евробюджета и срещата на СТО под общото заглавие "Радост в Брюксел и Хонконг".
Съгласието за бюджета и споразумението за премахване на селскостопанските субсидии са приемливи и продуктивни компромиси, пише всекидневникът.
"Право", обаче разглежда резултатите от преговорите в СТО в съвсем различна светлина. Според изданието в Хонконг е било затвърдено "правото на по-силния", вместо то да бъде елиминирано.
Френският "Либерасион" се съмнява, че подготвян в Париж законопроект срещу пиратството на интелектуални продукти, създава нужният баланс между интересите на консуматори, търговци и творци.
Вестникът признава, че "дигиталната революция", която "дематериализира" творбите и ги прави лесни за копиране трябва да бъде регулирана от нов закон, който да защитава доходите на творците.
Изданието допълва със съжаление, че напълно безплатни произведения са невъзможни. От друга страна всекидневникът смята, че в очите на много хора проектозаконът е просто "голям коледен подарък" за компаниите от "културния сектор".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!