За свалянето на премиера, който бе провъзгласен за победител в президентските избори (Ya2004.com.ua), се обявиха 229 депутати, които приеха и да бъде сформирано временно правителство.
По-рано хиляди привърженици на опозиционния лидер Юшченко се стекоха в Киев, след като от щаба му призоваха за обща мобилизация.
Демонстрантите отново блокираха основните държавни институции и се насочиха към Върховната рада, която снощи бе атакувана, защото депутатите не се произнесоха веднага по предложението на опозицията за вот на недоверие на кабинета.
Напрегнатата ситуация в Украйна и начините за изход от нея продължават да намират място в европейските вестници, а днешните публикации обобщава Българската редакция на Би Би Си (BBC.bg):
Австрийският "Дер Щандард" се пита дали прегласуване в президентските избори в Украйна би било реален изход от политическата криза в тази страна.
Всичко около тези избори е неясно, смята изданието и разсъждава:
"Възможно е прегласуването да бъде насрочено след прекалено дълго време и опозицията да изчерпи енергията си, а освен това не е никак ясно дали държавата все пак е в състояние да гарантира "чисто гласуване". А главният въпрос е дали проруските източни райони биха се примирили окончателно с победа на Виктор Юшченко."
Според германския "Тагесшпигел" кризата в Украйна би трябвало да накара канцлера Герхард Шрьодер да заеме по-критична позиция спрямо руския президент Владимир Путин.
Начинът, по който канцлерът Шрьодер се отнася към кризата в Украйна, започва постепенно да става дразнещ, пише вестникът по повод съобщението на правителствен говорител, че след телефонен разговор между двамата Путин е декларирал готовност да приеме неопорочените резултати от ново гласуване.
Това може и да е похвално събитие, но от друга страна то означава, че преди този разговор Путин не е бил готов да приеме такива резултати, което поставя въпроса дали личната близост между двамата не изглежда странна, коментира "Тагесшпигел".
Според редакционен коментар на британския "Таймс" Украйна е достигнала критична точка, в която най-важното е да се даде предимство на хладния разум.
Напускащият поста държавен глава Кучма подкрепи призивите за повторно гласуване, но не по-малко важен е намекът на руския президент Путин, че няма да се противопостави, смята изданието.
"Безцветният Янукович символизира всички неуспехи на Украйна досега. Неговият съперник не е много по-привлекателен, но неговата храброст в киевските студове и виелици му извоюва правото на ново гласуване. Нека се стреми да го спечели и да поведе страната си към оздравяване", съветва "Таймс".