Е вропейската комисия предупреди и България, и Словакия, че присъединителните им договори не им дават никакви права за едностранно отваряне на реактори в атомните електроцентрали "Козлодуй" и "Бохунице".
Говорителят на Комисията Феран Тараделас обясни в Брюксел, че член 36, на който се позовава правителството в София, дава само право на страната да поиска въпросът да бъде разгледан, за да се прецени дали са налице необходимите условия.
При това няма предвиден срок, в който Комисията трябва да отговори на евентуално искане в тази посока. А и такова искане от България засега не е постъпвало.
Говорителят заяви, че не иска да коментира направеното вчера изявление от българския министър на икономиката и енергетиката Петър Димитров.
Ако газовите доставки не бъдат възобновени по една или друга причина или ако сегашната криза не намери трайно решение, България може да рестартира спрени блокове на АЕЦ "Козлодуй", заяви министърът пред журналисти.
"Досега не сме информирани за подобна стъпка от страна на България. Ако това стане, ще изкажем нашето становище", отбеляза Феран Тараделяс.
Той напомни за пореден път, че чл. 36 от Договора за присъединяване на България към Европейския съюз, на който страната ни би се позовала, ако реши да пусне отново спрян ядрен реактор, не й дава право "да пуска автоматично спрени реактори", а само да пита Европейската комисия може ли да пусне повторно реакторите.
В същото време ЕК обяви, че ще започне наказателна процедура срещу Словакия, ако тя пусне отново спрения си ядрен реактор в атомната централа.
Веднага след това предупреждение от Братислава съобщиха, че отлагат решението за рестартиране на стария съветски атомен реактор в АЕЦ "Ясловске Бохунице", спрян в края на 2008 г., предадоха световните агенции.
Според Тараделяс решението какво точно да се предприеме срещу Словакия заради "очевидното нарушение" на договора ще бъде взето след като Европейската комисия получи подробна информация от словашките власти "в светлината на сегашната обстановка" какво е наложило вземането на такова решение.
Анализът на тази информация ще бъде направен от гледна точка на законите в Европейския съюз, на обстановката, създадена от кризата с доставки на газ и на сигурността на реактора, който Словакия иска да пусне отново. Въз основа на анализа Европейската комисия ще реши какво да предприеме срещу Словакия, отбеляза Тараделяс.
Той отказа да коментира специфични наказателни мерки като връщане от Словакия в европейския бюджет на отпуснатите й средства за затваряне на реактора в АЕЦ "Ясловске Бохунице", които според някои данни възлизат на 600 млн. евро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!