С пециалисти от ООН са изчислили, че в близко бъдеще ежегодния световен обем на електронния боклук - стари компютри, телефони и други битови уреди - ще надхвърли 40 млн. тона.
Компютрите, мобилните телефони и останалите устройства постоянно поевтиняват и стават достъпни за все по-голям брой хора. Ръстът на потребление на подобни стоки и бързото морално остаряване на много от тях води до постоянното
увеличаване на количествата никому ненужна електроника
Представители на ООН призовават за спешно решаване на проблема - в противен случай положението само ще се влоши, обяснява Би Би Си.
Европейска природозащитна организация изчислила, че размерът на електронния боклук расте средно три пъти по-бързо от размера на всички други градски отпадъци.
За решението на този проблем ООН, заедно с компании като "Дел", "Ериксон", "Хюлет-Пакард" и "Майкрософт", възнамерява да приеме единни стандарти за преработката на излязла от строя електроника, да увеличи срока на годност на тези стоки и да разшири пазара на техниката втора употреба.
Да бъде просто изхвърлена електрониката е опасно
за обкръжаващата среда и здравето на хората, защото в земята и водата могат да попаднат токсични материали.
При това най-тежко е положението в Азия, Африка и Южна Америка, където съществуват нелегални пунктове за преработка. Хората изкарват пари, като разглобяват старите компютри, принтери и хладилници, от които вземат все още работещите детайли и извличат ценни метали.
Липсват им обаче необходимите навици и инструменти, поради което те подлагат на опасност себе си и околната среда. Например медните кабели биват обгаряни, за да се свали изолацията,
при което се отделя токсичен дим
Същите проводници могат да бъдат отделени от изолационните материали посредством специализирани инструменти, без да причинят вреда никому.
Инициативата на ООН е насочена на първо място именно към решаване на проблемите в тези държави, докато на Запад на потребителите ще бъдат разяснявани последствията от изхвърлянето на работеща техника.
Освен това представители на организацията ще работят с местните власти, за бъдат определени по законодателен път стандарти за преработка и евентуално да се удължи срока на функциониране на електронните уреди.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!