Е вропейците са едни от най-страстните любители на шоколад и го консумират под всякакви форми.
Германците, например, продължават да опитват всевъзможни шоколадови смески като шоколад с кисело мляко и ягода, превърнал се в един от най-големите сладкарски успехи през последните години.
Търговските наименования на това лакомство са най-различни и варират от "ердбеер йогурт" до "йогурет".
Шоколадът е изключително популярен продукт в Германия, а в Кьолн дори има Музей на шоколада.
Разнообразието от цветове и вкусове е огромно. Непрестанно се появяват нови видове особено през различните сезони.
Германският пазар на шоколад нараства и в момента годишното потребление възлиза на 770 000 т, или около 4 млрд. евро.
За разлика от Франция, където повече се консумират дребни шоколади и бонбони в Германия е много по-популярен шоколадът на плочка.
Това е и причината консумацията да е два пъти по-голям отколкото във Франция. 8 кг е годишното потребление на глава от население в Германия спрямо 4 кг във френската страна.
Шоколадът е полезен за здравето,
убедени са британците, които вярват в лекуващите му качества. Може би и затова консумират най-много шоколад в Европа - 30% от продажбите на шоколад на Стария континент са във Великобритания.
Фенилетиламин - това е химическото вещество, което се произвежда естествено от мозъка, когато някой човек изпитва силни емоции. То е част и от арсенала на фармацевтите и психиатрите, когато са изправени пред депресивни пациенти.
А колкото и странно да звучи, шоколадът изобилства от фенилетиламини. Между това да вземеш едно хапче прозак и да изядеш една плочка шоколад изборът се налага от само себе си.
Още повече, че какаото стимулира производството на серотонин - още един всепризнат антидепресант и съдържа минерали, които всеки диетолог би предписал: желязо, калий, магнезий.
Затова и няма нищо чудно, че най-често предлаганият подарък за Св. Валентин в Обединеното кралство е именно шоколадът във всичките му форми.
Всеки на Острова би потвърдил, че шоколадът е и афродизиак. Пресата, и особено женската, постоянно хвали свойствата на шоколада и дори наскоро бяха публикувани данните от проучване, според което почитателите на шоколада живеят средно с 1,5 г. повече от въздържателите.
За съжаление обаче 30 г шоколад са равни на 15 г мазнини и 150 калории...
Освен по консумация на шоколад, британците са нареждат на първо място и по затлъстяване. Поне обаче знаят как да си повдигат настроението.
Белгийците са всепризнати майстори на шоколада
Те полагат усилия да произвеждат възможно най-чистия шоколад с високо съдържание на какао, приготвян единствено с какаово масло. Белгийското правителство е създало марка за качество, наречена "Амбао".
През май 2002 г. Европейският парламент одобри директива, която позволява на производителите да заместват до 18% какаовото масло с други растителни мазнини като палмово маслово, масло от сърцевината на манго.
Белгия и Холандия единствени от страните в ЕС се противопоставят тогава на тази директива. Белгийските производители на шоколад категорично заявяват, че искат да продължат да правят истински шоколад със 100% съдържание на какаово масло.
Затова и бе създаден знакът за качество "Амбао", регистриран в 72 страни. "Амбао" е дума от езика суахили и означава какао.
Марката гарантира, че шоколадът е произведен от 100% какаово масло. За съжаление само 13 белгийски производители на шоколад и един чуждестранен са поискали да използват колективната марка.
Специалистите смятат, че липсата на интерес се дължи на слабата кампания по лансирането й. Белгийците все пак продължават да консумират преди всичко истински шоколад, въпреки директивата на ЕС.
В България повече от половин година се прави шоколад без захар, шоколад "Елегант".
Идеята е на габровци, но не заради пословичната им пестеливост, а просто българската компания за шоколад в Габрово "Станчо Колев" е решила новият шоколад да е и 100% здравословен.
Шоколадовата фабрика в Габрово е с най-голям капацитет за производство на шоколад у нас и изнася продукцията си в 28 страни. Произвеждат се месечно 3 млн. броя шоколад, над 500 т шоколадови кувертюри и над 1,5 млн. кутии бонбони.
Новият шоколад, който е разработен за българския пазар, може да се консумира и от хора, страдащи от диабет или атеросклероза, за които лакомството по принцип е забранено.
Шоколадът без захар се прави като стандартния и съдържа всички основни съставки: какаова маса, какаово масло, сухо мляко, ванилин и лецитин.
Новият шоколад не е лишен от най-важното - фенилетиламинът, познат като "любовното вещество".
Но вместо захар има натурален подсладител - малтитол, който се получава от нишесте, добивано от зърнени култури. Сладостта на малтитола достига до 90% от тази на захарта.
Натуралният подсладител не предизвиква кариес. Шоколадът се произвежда по класическа технология.
За да се гарантира стерилност на производството шоколадът "Елегант" се произвежда на специална линия, отделена от останалите производствени мощности, които са белгийски.
Според собственика на компанията Станчо Колев производството следва световните тенденции за намаляване на консумацията на захар, но се набляга на майсторлъка:
да се внимава с темперирането на шоколада, методът, при който шоколадът се топи и после бързо охлажда.
Именно на този метод се дължат блясъкът, специфичният звук, начинът на чупене на по-малки блокчета, както и начинът, по който се топи в устата. Това са все критерии за определяне на вкусовите качества на шоколада.
Шоколадът се предлага в три разновидности: натурален, който е най-шоколадовия, защото има голямо количество какао, млечен и с крисп.
Много важна е и грижата за шоколада, добавя шоколадиерът. Шоколад се съхранява най-добре на тъмно място при стайна температура, а
не в хладилник, където губи от аромата си.
Освен това шоколадът е добър източник на редица минерални вещества като калий, магнезий, мед и желязо, които ефективно се усвояват от организма.
И този шоколад има антиоксидантен капацинет. Малко хора знаят, че всъщност шоколадът е по- добър антиоксидант от плодовете и зеленчуците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!