За продължение на мирния диалог, за да се реши кризата в страната, призова в същото време македонският президент Борис Трайковски в обръщение към лидерите на основните албански партии, обявили намерението си да не участват в политическите дискусии.
От своя страна говорителят на албанските бунтовници комапдир Шпати е заявил, че липсата на политическо споразумение приближава Македония към нов конфликт между Армията за национално освобождение и македонската армия. Той потвърдил, че основното противоречие между двете страни е въпросът за признаването на албанския език за официален.
Паравоенни формирования на терористите са се появили и в селата край град Гостивар, на 33 км южно от Тетово. Става дума за шест подразделения, чиито бойци били пръснати из селата около град Гостивар, населявани предимно от албанци. В село Добри Дол, на 10 км северно от Гостивар, имало около 370 бунтовници, а в селата Горна и Долна Баница - още 1000 бойци. Освен това бунтовниците се прегрупирали и строели нови укрепления в Тетово.
Хавиер Солана, върховен представител на ЕС съюз по въпросите на външната политика и сигурността, ще посети днес Скопие, за да подкрепи мирния план, който македонските партии отхвърлиха. Солана идва на Балканите от Рим, където пред външните министри на страните от Г-8 обяви, че трябва да бъде постигнато някакво споразумение за разширяване на гражданските права на албанското малцинство в Македония, особено за използването на албански език.
Според представителя на ЕС в момента било по-добре преговорите да продължат. Солана отново изрази несъгласие с македонския премиер Любчо Георгиевски, който обвини пратениците на ЕС и на САЩ Франсоа Леотар и Джеймс Пардю, че подкрепят албанските бунтовници.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!