ЕКА смята, че подобен подход ще позволи икономисването на средства и време, което от своя страна ще позволи провеждането на много повече полети. Освен това новите кораби трябва да бъдат по-леки и ефективни.
Някои елементи от модела вече са били използвани по този начин. В насколо създадената лаборатория за изучаване на гама-лъчи "Интеграл" бяха частично използвани елементи от дизайна на спътника "ХММ-Нютон", пуснат през декември 1999 г. Готвената за следващото лято експедиция "Марс експрес" пък използва детайли от кораба "Розета", създаден за изследването на комети.
Професорът от инженерната катедра по космически системи Колин Макинес обяснява пред Би Би Си, че принципно новата идея не е лоша. Събирането на унифицирани компоненти може да се окаже удобно за създаването на неголеми околоземни спътници, обясни той. Според Макинес обаче, този подход може и да не проработи при построяване на кораби за изследване на дълбокия космос.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!