С татия, посветена на разширяването на ЕС, помества френският в. "Монд" под заглавие "Разширяване против волята". Авторът Тома Ференци припомня, че преди две години към общността са се присъединили 10 нови страни, а десетина други, сред които България и Румъния, трябва да ги последват в по-близко или по-далечно бъдеще.
Но ако разширяването през 2004 г. предизвика относителна еуфория, породена от падането на комунизма, задаващото се сега се подготвя в атмосфера на безпокойство и лошо настроение, коментира Ференци.
Според него съмненията се изразяват открито, а предупрежденията се множат.
Авторът напомня, че Европейската комисия ще се произнесе на 16 май дали България и Румъния са готови да се присъединят на 1 януари 2007 г., както е по график, или ще препоръча членството им да бъде отложено с една година.
"За момента, оценката не клони ясно нито към едната, нито към другата посока. Борбата срещу корупцията е недостатъчна, тази срещу трафика на хора не е достатъчно енергична, интеграцията на малцинствата не е толкова бърза, колкото трябва", пише още вестникът и заключава:
"С две думи, Европа не очаква с ентусиазъм двете си бъдещи членки, които предстои да се присъединят най-скоро."
Ференци отбелязва още, че започналите преди шест месеца преговори за членство на Турция напредват бавно, като е отворена само една от 35-те преговорни глави.
Той обръща внимание и на факта, че по инициатива на Франция част от страните членки блокират преговорите още на втората глава, посветена на въпросите на образованието и културата, като искат някои политически въпроси, например правата на малцинствата, да бъдат обсъдени още тук, а не по-късно в съответната глава за правата на човека, каквато е обичайната процедура.
Великобритания недоумяват от това искане, но французите отговарят, че преговарящите трябва да вземат предвид колебанията на общественото мнение в ЕС, продължава авторът. Според него "тактиката е ясна: множат се поводите за протакане на преговорите".
Ференци припомня, че започването на преговорите с Хърватия вече е било забавено с осем месеца заради липсата на сътрудничество от нейна страна с Международния трибунал в Хага, а нови рискове поставят под въпрос надеждите на Загреб да се присъедини към ЕС през 2009 г. Колкото до останалите държави от бивша Югославия, те все още са далеч от целта, смята авторът.
"Не можем да упрекнем европейците, че проучват обстойно подадените кандидатури, но тази достойна за похвала бдителност не бива да послужи като претекст за предрешен отказ", предупреждава Ференци. Той се пита дали последиците от последното разширяване през 2004 г. не са били подценени, а реакциите на общественото мнение - лошо преценени.
В момент, когато Европа търси ново вдъхновение, тя няма да го намери, като се затваря в себе си, категоричен е "Монд" и призовава общността да не убива устрема, който го е отвел отвъд старите му граници и е в основата на неговата динамичност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!