Като един човек, пише "Ла Монтань", Европа на политиците се надигна в защита на "да"-то за Евроконституцията. Но операцията "да се спасява който може" би могла пък да ядоса онези французи, които не одобряват намеса отвън, прогнозира изданието.
"Ендепандан дьо Миди" подчертава, че полският президент и германският канцлер са се присъединили към Ширак в Нанси, за да помолят, "от все сърце", французите да кажат "да".
Според "Алзас", Квашневски и Шрьодер поддържат още по-твърдо Ширак поради факта, че френският референдум е само първият от поредицата.
На 1 юни се провежда референдум и в Холандия, където "за" и "против" също са на нож. Според вчерашен сондаж 54 % от холандците са готови да гласуват против, а едва 27 % са убедени привърженици на Конституцията.
Полша пък възнамерява да насрочи своя референдум за есента. Ето защо вчера тримата ръководители са били само в началото на едно голямо "разминиране", смята изданието.
Ако сондажите не грешат, пише "Ла Трибюн", партията на Шрьодер ще получи в неделя оглушителен шамар. Става дума за избори в провинция Рейн-Вестфалия, сърцето на индустриална Германия и люлка на нейната работническа класа.
Правителството е принудено да прави реформи, икономиката се нуждае от тях, но това рядко носи късмет в урните, коментира изданието.
Интервюиран в "Ла Трибюн", бившият председател на Европейската комисия Жак Делор казва, че за Европа няма алтернативен план ако Франция отхвърли Евроконституцията на референдума на 29 май.
Той сравнява хората, които смятат, че все пак има разработен вариант, с "мъдрите маймуни", които според теорията на вероятностите, биха могли да напишат най-великите литературни произведения, ако бъдат принудени да тракат на пишеща машина достатъчно милиард години.
"Фигаро" също настоява, че френският вот следва да се освободи от външни влияния, и най-вече от оценки на политическия елит.
Французите са на път да превърнат своя вот в залог за целия континент, твърди "Уест франс", а "Ла Кроа" се позовава на сондаж, който показва, че референдумът е довел до безпрецедентно разпалване на страстите - 83 % интерес към дебатите.
"Паризиен" търси мнението на експерт, който пояснява: има две Франции - едната е "долу" (3/4 от работниците, 2/3 от чиновниците, абсолютно мнозинство от занаятчии и селско население) - и именно тя ще гласува с "не" на референдума.
"Това не е само сблъсък на бедни и богати. Просто част от населението е срещу онези, които изземват властта, силата и правото на свободно слово", настоява от страниците на изданието Жан-Франсоа Кан.
"Либерасион" помества на първата си страница карикатура, на която изтерзан гласоподавател държи бюлетина в едната ръка, а на рамото си е преметнал европейския флаг, чиито звездите са заменени с въпросителни.
Изглежда левицата "ще си отмъсти за всички разочарования, несправедливости и плесници, получени от умореното, дискредитирано правителство", коментира в редакционна статия изданието.
Според вестника, онези, които предричат апокалипсис в случай, че противниците на Евроконституцията спечелят, мамят, тъй като са наясно, че ЕС няма да потъне веднага като "Атлантида от цунамито на референдума".
"Никой не може да представя конституцията като гаранция за европейски рай, но е по-добре да се замислим повече когато се гласува с "против", тъй като машинистите не могат да се споразумеят за крайната дестинация и чудесното пътуване вероятно ще завърши в глуха линия" - пише "Либерасион".
Испанският "Ел Периодико" пък се опасява от последиците за Испания от френското "не" на Европейската конституция и пише, че ако Франция потопи Евродокумента, Испания, която вече я одобри, ще бъде маргинализирана.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!