О т днес група експерти на Европейската комисия и външни специалисти ще оценяват напредъка на България в областите, посочени като критични в доклада на ЕК през ноември миналата година, обяви ръководителят на представителството на ЕК в София Майкъл Хъмфрис.
След представянето на инициативата "Черноморско сътрудничество" дипломатът уточни, че специалистите на ЕК ще дадат оценка на постигнатото от страната ни през последните шест месеца и ще посочат областите, в които България трябва да продължи реформите.
Те обаче няма да се произнасят, работата им ще бъде обобщена в доклада на ЕК за България през юни тази година, подчерта ръководителят на представителството на ЕК в София.
Хъмфрис определи представения от българското правителство в Брюксел на 13 март т.г. доклад за изпълнение на препоръките на ЕК като сериозен.
Дипломатът отговори на журналистически въпроси след директното излъчване в Информационния център на ЕС у нас на пресконференцията, с която комисарят за външните отношения и политиката на съседство на ЕС Бенита Фереро-Валднер оповести инициативата "Черноморско сътрудничество".
Хъмфрис посочи, че тази инициатива нямаше да е възможна, ако България и Румъния не бяха станали пълноправни членки на съюза.
Представителят на ЕК у нас бе категоричен, че и в бъдеще двете държави ще играят ключова роля в регионалната политика на ЕС.
"Черноморско сътрудничество" е нова инициатива в рамките на Европейската политика на съседство. Целта й е да развие сътрудничеството и доверието както в самия регион на Черно море, така и между региона, ЕС и други държави, сред които и САЩ.
Инициативата ще се гради върху настоящи програми и инициативи на общността, за нея няма самостоятелен бюджет, посочи Фереро-Валднер и очерта основните посоки на сътрудничеството - енергийната политика, транспорта, движението на хора и стоки, околната среда, морската политика , риболова, изследователската дейност, социалните въпроси.
В сфери като енергетика, транспорт, околна среда, морска политика, риболов и др. България е играла и ще продължава да играе ключова роля, коментира Хъмфрис.
В сферата на устойчивото нефтено развитие страната ще има важна роля по отношение на Черноморското крайбрежие и на петролопровода "Бургас-Александруполис", отбеляза той.
Ще има цялостен диалог по енергийната сигурност, в който България ще е
основен партньор, каза още Хъмфрис.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!