Б ойко Борисов, най-популярният български политик в момента, излъчва самоувереност в изобилие. От шест години съм в политиката и винаги побеждавам, казва якият 47-годишен мъж, когото - въпреки елегантния тъмносин костюм - бихте взели по-скоро за пазвантин пред дискотека, пише в кореспонденция от София берлинския "Тагесцайтунг".
"Генералът", чиято кариера започна във вътрешното министерство, тази седмица увеличи с близо сто евро заплатите на служителите в градския транспорт, заплашващи със стачка. А това никак не е малко при средни възнаграждаения между 100 и 200 евро и пенсии от по 50 евро месечно в най-бедната страна от ЕС.
Борисов и в момента се е отправил към поредния успех. Според последните допитвания, неговата новооснована партия ГЕРБ може да разчита поне на 16 процента на първите избори за Европейски парламент в България, а това би означавало второ място след управляващите социалисти, се посочва в публикацията.
Бъдещите депутати от дясноцентристката партия, която иска да влезе в ЕНП, имат една главна цел в Брюксел: парите от структурните фондове най-сетне да потекат към България. Развитието на инфраструктурата е наш приоритет, казва Борисков. Доизграждането на софийското метро, за което са поискани пари от Брюксел, положително ще зарадва жителите на хронично задръстения столичен град.
Иначе мнозинството българи засега проявят доста умерен интерес към предстоящото гласуване за бъдещите 18 национални представители в Европарламента. В момента едва 35 процента са готови да гласуват, отбелязва "Тагесцайтунг".
Всички партии се опитаха да запознаят избирателите дори с най-неатрактивните европейски теми като данъчните системи, например. Всичко това прилича повече на възпитателно и образователно мероприятие, отколкото на борба за гласовете на избирателите, казва политологът Евгений Дайнов.
Във финалната фаза на предизборната борба обаче един корупционен скандал влезе в новините. Именно правосъдието и вътрешните работи в България все още не са на европейски ниво. В скандала са замесени шефът на следствието и мегаминистърът на енергетиката и икономиката Румен Овчаров, за когото се твърди, че се е опитал да спре разследването срещу свой добър приятел.
Този случай дискредитира цялата политическа система, пише германският вестник като цитира "Капитал". Отново става ясно, че в България съществува паралелна власт, а политическите решения се дирижират от икономически интереси. Държавната власт няма механизми за справяне с подобни кризи, смята вестникът.
Очевидно липсва и воля за това, продължава "Тагесцайтунг". В момента коалиционното правителство на социалистическия премиер Сергей Станишев действа на принципа "време да мине". Уволнени бяха двама заместник-министри, Овчаров беше изпратен в отпуска за неопределено време.
Въпреки всичко за участниците е ясно, че след евроизборите картите ще бъдат наново размесени, пише авторката и информира за последните прогнози за изборите.
В края на статията си Йортл цитира две мнения: Независимо от всички скандали и разочарования, в неделя Деница Бунджулова в никакъв случай не възнамерява да гласува. "Нито един политик не заслужава моя глас", казва 34-годишната счетоводителка. "Тук всички все още са корумпирани и това положение няма скоро да се промени, независимо, че България влезе в ЕС".
Експертът Дайнов не споделя това мнение. "Години наред следствието и прокуратурата оставяха нещата на самотек. Но времето свърши. Сега България е в ЕС и те ще бъдат принудени най-сетне да си вършат работата", казва той за берлинското издание.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!