П редставители на български екологични организации демонстрираха днес пред сградата на Европейската комисия в защита на Национален парк Рила.
Протестиращите издигнаха плакати с надписи "Да спасим Рила!".
По-късно те връчиха в Службата на комисаря по опазването на околната сред Ставрос Димас подписка с хиляди събрани в България подписи, в която се настоява да се спре "незаконното строителство над Паничище на територията на Национален парк "Рила" и проектираната за защитена зона "Рила-Буфер".
Демонстрация имаше и пред сградата на Европейския парламент. Там подписка по същия повод ще бъде връчена в Комисията по петициите на Европейския парламент.
Барбара Хелферих, говорителка на комисаря Димас, която бе край демонстрантите пред Европейската комисия, обеща че следващия месец в България ще се състои семинар по биологични проблеми, на който представители на комисията ще се запознаят отблизо с проблема около строителството в Рила.
"След това ще решим какво точно може да се предприеме", заяви тя.
Петицията събра подписите над 145 хил. български и европейски граждани, и настоява българската държава да спре незаконното строителство над Паничище на територията на националния парк "Рила" и проектозащитена зона "Рила-Буфер".
Българските неправителствени организации от коалицията "За да остане природа в България" предупреждават, че строителството на път, лифт и просеки за 3 писти и лифт, са само началото на мащабен проект за ски курорт "Паничище - Езерата - Кабул".
Мълчанието на българските институции и нежеланието им да прекратят драстичните закононарушения в Рила накара българските граждани и гражданско общество да потърсят подкрепа от европейските институции в Брюксел, отбелязват от асоциацията.
Двама евродепутати - Маргарете Аукен и Давид Хамърщайн, посетили Рила през последните два месеца, зададоха осем въпроса в Европейския парламент за всеки от проектите за ски курорти в планината.
Проектът "Паничище - Езерата - Кабул" предвижда 27 ски писти и съоръжения с обща дължина над 100 км, от които 80% на територията на националния парк "Рила".
"Проектът нарушава драстично европейските директиви за Натура 2000 и девет български закона. Реализицията му сериозно би застрашила крехкото равновесие на екосистемите и ландшафта в района на Седемте Рилски езера", обяснява Филка Секулова от A SEED Европа, Холандия.
Давид Моран, председател на организацията "Франция-Рила", твърди, че кампанията трябва да се разглежда в контекста на борбата с корупцията в България.
"Спасявайки Рила, ние искаме да създадем едно значимо движение, което ще превърне България в просперираща страна, която да може да бъде давана за екологичен пример", обяснява евродепутатът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!